Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 13:08
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

RAPORT: Koniec marnotrawstwa. Markety muszą oddawać żywność

Od 1 marca sklepy mają obowiązek przekazywania żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia lub z uszkodzonymi opakowaniami, organizacjom pożytku publicznego. Weszły bowiem w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jeśli właściciele sklepów się do nich nie dostosują, zapłacą kary.
RAPORT: Koniec marnotrawstwa. Markety muszą oddawać żywność

Autor: Adam Trochimiuk

Już od 10 dni duże sklepy muszą mieć podpisaną umowę z wybraną organizacją pożytku publicznego. Przepisy zobowiązują je do przekazywania żywności, która nadaje się do spożycia, ale z jakiegoś powodu nie nadaje się do sprzedaży. Może to być przywiędłe warzywo lub produkt z uszkodzonego opakowania bądź ze zbliżającym się terminem przydatności do spożycia. Sklepy muszą przekazywać żywność nieodpłatnie. Warto zaznaczyć, że produkty muszą spełniać wymogi prawa żywnościowego, czyli m.in. nie mogą być zepsute.

Nowe przepisy określają też konkretne stawki kar za niedostosowanie się do wytycznych. Otóż sklep, który wyrzuci wspomnianą żywność do kosza, zapłaci 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanej żywności. Pieniądze trafią na konto organizacji, z którą ma podpisaną umowę. Jeżeli zdarzy się, że nie podpisze umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary i 10 groszy za każdy zmarnowany kilogram żywności. Tym razem środki zasilą konto Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska. Zapytaliśmy jedną z największych sieci marketów w Polsce, jak wyglądało wdrożenie działania w jej przypadku. Okazuje się, że projekt przekazywania niesprzedanej, nadającej się do spożycia żywności realizowany jest systemowo w marketach Biedronki już od 2016 roku. – Umowy podpisywane są przez naszą firmę, a nie pojedyncze sklepy, które nie posiadają odrębnej osobowości prawnej – wyjaśnia dyrektor działu ochrony środowiska sieci Biedronka, Sylwia Krzyżycka. Ponad 60 procent towarów przekazywanych na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego z Biedronki stanowią: świeże mięso, wędliny, wyroby garmażeryjne oraz ryby. Są wykorzystywane do przygotowywania posiłków w jadłodajniach i stołówkach bądź paczek żywnościowych w punktach wydawania żywności dla osób potrzebujących. – W 2019 roku współpracowaliśmy łącznie z 83 Organizacjami Pożytku Publicznego, którym przekazywaliśmy żywność z 1639 naszych sklepów. Jest to ponad połowa z 3002 Biedronek na koniec IV kwartału 2019 r. – podkreśla Krzyżycka.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 marca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czy ty ty?Treść komentarza: Czy ty normalny jesteś? Jakby tam było przedszkole? Albo Twoja Matka szła?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:22Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: ewaTreść komentarza: na pewno warto też informować że skuteczniej będzie zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą np tabletkami z estetrolem w składzie i w tedy antykoncepcja awaryjna nie będzie wcale potrzebnaData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Plan B na tabletkę dzień po. Od maja, ale bez lekarzaAutor komentarza: JozekTreść komentarza: Zaloze sie ze z blogoslawienstwem Jakubowskiego Radzyn bedzie dumnie obchodzil parade rownosci i inne inicjatywy lobby homoseksualnego :-DData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:48Źródło komentarza: Czego nie zrobę? Nie zmienię szacunku do tradycjiAutor komentarza: czy → tTreść komentarza: P O CO. Po co dochodzenia? Policja nie ma nic do roboty? Poszkodowani, jeśli oskarżą, to może wtedy - wsiadali pod prymusem, przeecież. Nauki nigdy dość. Ta nauka, jest dość tania, a właściwie zysk, bo eliminacja szrocika. Zdrówka życzę. Będzie Pani, dobrym kierowcą. Gdzie się nauczyć, dachowania, no gdzie. Na Kursie. A nie, tam uczą, że właśnie się przepisy zmieniły w tym tygodniu. PoRD. PrzepraszamData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:46Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama