Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 14:39
Reklama
Reklama

Gmina Łomazy: Nie żyje Kazimierz Kusznierów

21 marca zmarł Kazimierz Kusznierów, założyciel Tatru Obrzędowego Czeladońka w Lubence. – Głęboko wierzę, że przypominanie o starych słowiańskich obrzędach w formie widowisk, ocali naszą piękną tradycję od zapomnienia i stanie się zachętą dla przyszłych pokoleń do odkrywania własnej tożsamości – mówił Słowu Podlasia w 2018 r. Kazimierz Kusznierów. 
Gmina Łomazy: Nie żyje Kazimierz Kusznierów

Kazimierz Kusznierów urodził się w 1950 r. w Lubence i tam też rozpoczął edukację w szkole podstawowej, następnie uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach. Od najmłodszych lat pracował w niewielkim gospodarstwie rodziców, a poza tym podjął pracę w Państwowym Lesie Zaścianek w charakterze drwala. Przez kilka lat zatrudniony był w Przedsiębiorstwie Robót Mostowych przy budowie wiaduktów w Chełmie Lubelskim i Ostrowie Świętokrzyskim. Do Lubenki wrócił w 1977 r. i został gospodarzem Klubu Książki i Prasy "Ruch". Wtedy też trafił na szkolenie na Uniwersytet Ludowy w Gardzienicach, gdzie zetknął się z różnymi formami kulturalno-oświatowymi, w tym teatrem. Tam też nauczył się pieśni Kochanowskiego, gdyż uczestnicy szkolenia brali udział w widowisku przedstawiającym sobótki. - Bardzo mi się podobały i już wtedy wiedziałem, że muszę pokazać to publiczności z Lubenki. Tym bardziej, że znałem "Starą baśń" Kraszewskiego, w której bogato opisany jest cały obrzęd – wspominał na łamach „Słowa Podlasia” artysta-reżyser.
Niedługo nadarzyła się ku temu okazja i już w 1979 roku po raz pierwszy w regionie wystawiono "Noc świętojańską". Widowisko obyło się w Lubence nad rzeką za Domem Kultury, a potem tłum przeszedł około 3 kilometrów, do tzw. uroczyska Białego Błota. Na widowisko przyjechało około 500 osób, a wzięło w nim udział 60 aktorów. 
Grupa "Czeladońka" zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień w krajowych przeglądach oraz konkursach. W latach 2005-2006 roku zainteresował się nią również Adam Pańczuk, wybitny fotograf pochodzący z Białej Podlaskiej, co zaowocowało sfotografowaniem aktorów teatru. Za zdjęcia te otrzymał w 2006 roku I nagrodę w kategorii "Kultura Profesjonaliści" w drugiej edycji Konkursu Fotograficznego National Geographic. Fotografie można było oglądać w formie wystaw w całej Polsce.
Obecnie zespół liczy około 30 osób. Są to aktorzy-amatorzy mieszkający na co dzień w samej Lubence, a także całej gminie Łomazy. Jego szeregi zasilają nauczyciele, ekspedienci, uczniowie, rolnicy czy studenci. Teatr skupia wokół siebie przedstawicieli różnych pokoleń, spełniając rolę integracyjną, a nawet terapeutyczną. Wiadomo bowiem, iż obcowanie ze sztuką pozwala odreagować stres, daje ujście negatywnym emocjom. – Głęboko wierzę, że przypominanie o starych słowiańskich obrzędach w formie widowisk, ocali naszą piękną tradycję od zapomnienia i stanie się zachętą dla przyszłych pokoleń do odkrywania własnej tożsamości – mówił Słowu Podlasia w 2018 r. Kazimierz Kusznierów. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Z Lubenki 22.03.2020 16:38
Czy Pani Justyna od siebie nic nie potrafi napisać? Tylko kopiuj wklej Tak na marginesie kiedy Czeladońka ostatnio wystąpiła? Bez Pana Kazimierza padnie

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama