Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 20:40
Reklama

Raport: Koronawirus dotarł na południowe Podlasia, bo nie przestrzegamy zakazów

Koronawirus nie oszczędził mieszkańców południowego Podlasia. Obecnie potwierdzono już kilka przypadków zakażenia koronawirusem w naszym regionie. W minionym tygodniu przedłużono terminy wszystkich obowiązujących zakazów i wprowadzono nowe. Bialska policja w ostatnim tygodniu wystawiła 42 mandaty w związku z nieprzestrzeganiem obowiązujących w kraju obostrzeń.
Raport: Koronawirus dotarł na południowe Podlasia, bo nie przestrzegamy zakazów

Ostatni przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w wielkanocny poniedziałek 13 kwietnia, u kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu bialskiego, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym. Wcześniej, 9 kwietnia odnotowano przypadek zakażenia koronawirusem u mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat, który pochodzi z Białej Podlaskiej. Miał kontakt z przypadkiem potwierdzonym. Dzień wcześniej 8 kwietnia potwierdzono wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z Białej Podlaskiej i u  kobiety w wieku powyżej 61 lat z Białej Podlaskiej. Obie miały styczność z przypadkiem potwierdzonym. Z kolei 7 kwietnia koronawirusa stwierdzono u mężczyzny w wieku powyżej 61 lat z Białej Podlaskiej. 

Pierwszy przypadek w powiecie radzyńskim został rozpoznany 8 kwietnia. Zakażenie Covid-19 rozpoznano u mężczyzny powyżej 61. roku życia. 1 kwietnia stwierdzono zakażenie osoby z powiatu łosickiego. Dotyczy ono kobiety z gminy Huszlew, która przebywa obecnie w siedleckim szpitalu. Osoby, które miały z nią kontakt zostały objęte kwarantanną.

- Na dzień 13 kwietnia, na terenie województwa lubelskiego odnotowano w sumie 239 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 10 osób zmarło - informuje Agnieszka Strzępka rzecznik wojewody lubelskiego. Osób hospitalizowanych w ciągu ostatnich 24 godzin z podejrzeniem zakażenia koronawirusem było 15. Na kwarantannie przebywa 7968, a objętych nadzorem epidemiologicznym jest 1799.

Ministerstwo Zdrowia komunikuje, że w całym kraju zakażone zostały dotychczas 6934 osoby, 245 z nich zmarło.

Jak podaje podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla w ostatnim tygodniu w czterech przypadkach wszczęto czynności wyjaśniające z art. 116 KW czyli przepisu dotyczącego łamania kwarantanny.  

- W dwóch przypadkach sprawę prowadzi Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej, natomiast w dwóch przypadkach Komenda Policji w Terespolu – informuje oficer prasowy.  Odnosi się też do przypadków niestosowania się do obowiązujących obostrzeń. - W ostatnim tygodniu w sześciu przypadkach prowadzimy czynności wyjaśniające: Biała Podlaska - dwa przypadki, Piszczac - trzy przypadki, Janów Podlaski - jeden przypadek. Przez cały tydzień nałożyliśmy również czterdzieści dwa mandaty – mówi Barbara Salczyńska-Pyrchla. MKK.

Przez cały okres obowiązywania kwarantanny bialska komenda wszczęła czynności wyjaśniające w dwudziestu jeden przypadkach z art. 116 kodeksu wykroczeń.

- Siedem spraw zostało już skierowanych do sądu. Natomiast jeśli chodzi o łamanie innych zakazów i obostrzeń, to w dwudziestu czterech przypadkach wszczęte zostały  czynności wyjaśniające. W dwóch przypadkach skierowane zostały wnioski do sądu. W osiemdziesięciu ośmiu przypadkach nałożone zostały mandaty za rażące naruszenie obowiązujących przepisów – wyjaśnia podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla. (...)

Od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa maseczką ochronną, bądź jeśli jej nie mamy to szalikiem, apaszką lub chustą itp. Dotyczy to przebywania w miejscach publicznych czyli np. wyjść do sklepu czy wizyt w przychodni. Nakaz zobowiązuje wszystkich, w tym dzieci i osoby starsze. Maseczkę powinni też nosić pracownicy sklepów, urzędów i osoby zatrudnione w firmach. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostały przeniesione i  najwcześniej odbędą się w czerwcu. Terminy matur będą podane przynajmniej trzy tygodnie przed ich terminem. (...)

Zostaliśmy spytani czy w okresie epidemii można jeździć na działkę lub do domku letniskowego. - Nadal w mocy utrzymane zostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem: dojazdu do pracy, wolontariatu w walce z COVID-19, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, opieki na bliskimi, wyprowadzenia psa) oraz uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób – odpowiada Agnieszka Strzępka rzecznik wojewody lubelskiego. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 kwietnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama