Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 00:10
Reklama
Reklama

To już koniec liceum w Terespolu?

Na niewiele zdała się długa dyskusja podczas ostatniej sesji rady powiatu bialskiego. Radni przegłosowali uchwałę o zamiarze likwidacji Liceum Ogólnokształcącego. Powodem jest zbyt małe zainteresowanie nauką w nim. Nauczyciele i związkowcy wciąż walczą jednak, by placówka istniała.
To już koniec liceum w Terespolu?

W głosowaniu zamiar likwidacji liceum poparło aż 17 radnych. Tylko dwóch było przeciw, natomiast trzech wstrzymało się od głosu. Bialski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego podkreślał, iż jeszcze kilkanaście lat temu było to bardzo dobre liceum, a w tym momencie właściwie nic już to nie znaczy.

– Podjęliście państwo uchwałę intencyjną. W momencie jej podjęcia praktycznie szkoły już jako takiej nie ma i nie oszukujmy się, że jak znajdziemy dzieci, to państwo ją zatrzymacie. Informacja natychmiast idzie w teren i rodzice wiedzą, że państwo zdecydowaliście o likwidacji. Zamiar to zamiar. Kiedy rodzice mają się zdeklarować, że poślą dzieci do państwa liceum? Jak je tam zapiszą, ale zapisać można wtedy, kiedy zacznie się nabór do liceum – podkreślała Teresa Sidoruk, prezes oddziału ZNP w Białej Podlaskiej.

Twarde stanowisko

Starostwo, pomimo apeli, twardo podtrzymuje swoje stanowisko. I równocześnie podkreśla, że jest to dopiero uchwała o zamiarze likwidacji liceum. – Jeżeli znajdą się uczniowie, szkoła w Terespolu będzie. W tym momencie znaleźliśmy się jednak w sytuacji, gdzie mamy jednego ucznia a koszt utrzymania liceum to 600 tys. zł. Gdybyśmy jako zarząd nie podjęli odpowiednich działań, to możliwe, że w końcu ktoś postawiłby nam zarzuty o niegospodarność – mówi Mariusz Filipiuk, starosta bialski.

Co będzie się działo dalej, zależy już tylko od mieszkańców miasta. Według starosty, możliwości są. – Jest propozycja ze strony Państwowej Szkoły Wyższej z Białej Podlaskiej, która była zainteresowana utworzeniem filii i liceum. Można też ogłosić konkurs otwarty, gdzie znajdzie się chętny podmiot, do prowadzenia szkoły. My przekazujemy ten budynek nieodpłatnie. Po to został on wybudowany, by służyć działalności oświatowej – dodaje Filipiuk.

pomysł utworzenia filii liceum bialskiej uczelni kształtuje się bardzo realnie, gdyż PSW jest tym mocno zainteresowane. – Jesteśmy gotowi otworzyć liceum akademickie. Obecnie toczą się rozmowy na linii kuratorium, rozmawialiśmy też z przedstawicielami miasta. Chcemy, by już we wrześniu liceum działało, ale zależy to od zainteresowania kandydatów – tłumaczy Józef Berger, rektor PSW w Białej Podlaskiej.

Maciej Maciejuk

Więcej na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu "Słowa" nr 6.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama