Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 00:24
Reklama
Reklama

Janów Podlaski: Monumentalne konie już zdobią budynek GOK

Na ścianę janowskiego ośrodka kultury artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przenieśli obraz inspirowany dziełem, Ludwika Maciąga, związanego z południowym Podlasiem artysty. Wszystko za sprawą pomysłu prof. Stanisława Baja, który wyszedł z inicjatywą, by w ten sposób upamiętnić wielkiego malarza. Prace nad monumentalnym dziełem trwały zaledwie cztery dni, a efekt jest zachwycający.
Janów Podlaski: Monumentalne konie już zdobią budynek GOK

Od kilku dni jedną ze ścian Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim zdobi mural, inspirowany obrazem pt. „Ogiery orientalne” prof. Ludwika Maciąga.  Przypomnijmy, że malarz, członek konnego oddziału partyzanckiego Stefana Wyrzykowskiego „Zenona” 34 pułku piechoty Armii Krajowej pracował m.in. jako leśniczy i masztalerz w janowskiej stadninie.

Z pomysłem uczczenia  w ten sposób obchodzonej w tym roku 100. rocznicy urodzin artysty, wyszedł jego wieloletni uczeń i przyjaciel prof. Stanisław Baj, który od początku do końca uczestniczył w projekcie. W prace nad ściennym obrazem, zaangażował swoich kolegów, studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. – To wspaniała forma upamiętnienia profesora Maciąga. Tym bardziej, że konie są związane i z nim i z Janowem. Uważam też, że udało nam się przekazać charakter obrazów profesora Maciąga i jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego, choć na początku miałem wiele obaw, bo by malować konie w Janowie, to trzeba być naprawdę odważnym – opowiada koordynator projektu i prowadzący Pracownię Malarstwa Ściennego warszawskiej ASP, prof. Sylwester Piędziejewski. Oprócz niego w malowaniu brali udział: Małgorzata Bocian, Mateusz Rokicki, Łukasz Jankowicz i Piotr Kolasiński.

Mural został namalowany techniką akrylową. – Najpierw wieczorem przenieśliśmy obraz za pomocą rzutnika na ścianę budynku. Odrysowaliśmy kontury i później przystąpiliśmy do dalszego malowania – tłumaczy malarz.

Artyści podczas pracy korzystali z rusztowań, bo wymiary muralu to aż ok. 7 na 10 m, a całkowita  powierzchnia wyniosła ok. 70 metrów kwadratowych. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 30 czerwca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama