Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 07:12
Reklama
Reklama

Legenda: O dzielnych zakonnikach, co w obronie Parczewa własne życie oddali

Pozostajemy w powiecie parczewskim. Tym razem opowiemy legendę zatopionego przed wiekami klasztoru. W miejscu, gdzie przed wiekami stał, do dziś można usłyszeć modlitwy i gregoriańskie chorały zakonników, którzy oddali swe życie w obronie miejscowej ludności…
Legenda: O dzielnych zakonnikach, co w obronie Parczewa własne życie oddali

Jak podają źródła historyczne najstarsza część Parczewa związana jest z kościółkiem lub też kaplicą św. Leonarda. Jej patron wybrał pustelnicze życie. Zakonnik osiadł na francuskiej ziemi, w lesie w pobliżu Limoges w Akwitanii, gdzie z czasem założył klasztor. Pochodził ze znakomitej rodziny frankońskiej, zaprzyjaźnionej z królem Franków Chlodwigiem. Wychował się u biskupa Reims św. Remigiusza. Ofiarowanej przez Chlodwiga godności biskupiej jednak nie przyjął. Zamieszkał w puszczy leśnej w pobliżu swojego rodzinnego miasta. Zasłynął poprzez swoją działalność leczniczą i kaznodziejską.

Kult świętego Leonarda

W wiekach średnich Leonard był jednym z najpopularniejszych świętych. Również w Polsce był szczególnie czczony. Dowodem tego są najstarsze kościoły, jak np. krypta św. Leonarda w katedrze wawelskiej z X w. W Parczewie również początki kultu i kościoła św. Leonarda sięgają XIII w. W tym właśnie czasie powstał tutaj kościółek, który do czasu lokacji miasta była świątynią parafialną. Przed wiekami w miejscu, gdzie znajduje się obecnie parczewska huta szkła stała niegdyś kaplica św. Leonarda wraz z klasztorem.

Gościniec zaś skierowany był w stronę Kocka i biegł równolegle do linii rzecznej Piwonii, po jej południowej stronie. Klasztor przestał istnieć w XVI wieku, a ostatni raz był wzmiankowany w 1609 roku. Ze zniknięciem klasztoru właśnie, związana jest legenda. Otóż przed wiekami, kiedy jeszcze Parczewa jako miasta nie było na polskich mapach, w tych okolicach była rycerska stanica. Strzegła ona traktów, prowadzących tędy na Mazowsze, Litwę i Ruś. Rycerze chronić mieli ludność przed najazdami nieprzyjaciół, w tym tych najgroźniejszych – pogańskich Jadźwingów i Tatarów.

Leczyli chorych, karmili głodnych

W tym samym czasie, kiedy parczewski gród się rozbudowywał, przeprowadzili się w te strony pobożni zakonnicy. Liczba ich była symboliczna, bowiem pojawiło się ich tutaj dwunastu, tak jak dwunastu było apostołów. W pobliżu grodu, a właściwie u jego stóp, pobudowali mnisi drewniany klasztor i kaplicę. W całości oddając swe życie Bogu, poświęcali się codziennie modlitwie i pracy.

Nieoceniona była ich obecność dla miejscowej ludności, bowiem z ziół, które hodowali w swych ogrodach, sporządzali lekarstwa. Hodowali też niespotykane na tych terenach kwiaty, warzywa i owoce. Leczyli chorych, potrafili opatrzyć każdą ranę. Dzielili się też czym tylko mieli z najbiedniejszymi, wspomagali potrzebujących jadłem, odzieniem i dobrą radą. Brama klasztorna zawsze pozostawała otwarta, by gdy tylko ktoś chciał zwrócić się o pomoc do zakonników, mógł to zrobić o każdej porze dnia czy nocy.

Wieczorami i wczesnymi rankami po okolicy roznosiły się głosy wspólnej modlitwy mnichów oraz gregoriańskie chorały, które nadawały mistycznych cech klasztornej okolicy. Jako że kaplica św. Leonarda była jedyną w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, to w niedziele i święta, wypełniała się po brzegi wiernymi. Ogromnym zainteresowaniem i poważaniem cieszyły się wśród miejscowych przepiękne kazania, wygłaszane przez zakonników. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 lipca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama