Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 09:38
Reklama

Biała Podlaska: Szpital wznowił porody rodzinne

Szpital w Białej Podlaskiej wznowił porody rodzinne. Istnieje jednak szereg warunków, które należy spełnić, by bliskie osoby mogły towarzyszyć rodzącej. Związane są one z obostrzeniami, ograniczającymi rozprzestrzenianie się COVID-19.
Biała Podlaska: Szpital wznowił porody rodzinne

- W bialskim szpitalu przywrócone zostały porody rodzinne. Pacjentki oraz osoby, które chcą towarzyszyć przy porodzie prosimy o zapoznanie się z zasadami określonymi w procedurze placówki, obowiązującej w okresie epidemii COVID-19 - informuje rzecznik Magdalena Us.

Decyzję dotyczącą obecności osoby towarzyszącej przy porodzie podejmuje ordynator lub upoważniony przez niego lekarz. Po uzyskaniu zgody taka osoba otrzymuje skierowanie na badanie w kierunku zakażenia COVID-19. Osoba towarzysząca powinna wykonać test PCR w okresie nie dłuższym niż maksymalnie 5 dni przed porodem.
Badanie można wykonać w budynku Zakładu Patomorfologii, mieszczącego się obok Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych, przy ul. Jana II Kazimierza, od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 - 15.00. Osoba towarzysząca jest zobowiązana wypełnić ankietę epidemiologiczną. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie. Osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu ma obowiązek noszenia maski i rękawiczek. Na trakt porodowy przebiera się w jednorazowe ubranie operacyjne. Osoba towarzysząca wchodzi na trakt porodowy w momencie rozpoczętego porodu. Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej.

Ponadto osoba towarzysząca:

  • Planująca poród rodzinny powinna na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem porodu ograniczyć kontakty z osobami obcymi, celem zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem.
  • W dniu porodu musi być zdrowa (nie może mieć cech infekcji górnych dróg oddechowych), nie może być objęta kwarantanną lub izolacją oraz w ciągu 14 dni nie miała kontaktu z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19.
  • Powinna zachowywać bezpieczny dystans wobec innych osób.

Dodatkowych informacji udziela Oddział Ginekologiczno - Położniczy pod numerem telefonu (83) 414 74 77.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama