Powiat bialski: Bon na inwestycje. Czy rząd zrealizuje tę propozycję?

  • 12.06.2020, 09:03
  • Anna Chodyka
Powiat bialski: Bon na inwestycje. Czy rząd zrealizuje tę propozycję?
Związek gmin wiejskich RP zaproponował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wprowadzenie bonu inwestycyjnego.  W ramach udzielania rządowej pomocy wychodzenia z kryzysu,wywołanego obostrzeniami związanymi z pandemią. Chodzi o przeznaczenie 1 proc. z tarczy antykryzysowej  na dofinansowanie gmin wiejskich i wiejsko – miejskich. Oznaczałoby to, iż każda z 2 tysięcy gmin dostałaby 1 mln zł, które mogłaby wykorzystać na inwestycje lub jako wkład własny do inwestycji.

- Pomysł bonów inwestycyjnych ma na celu pomóc wyjść z kryzysu gminom wiejskim i wiejsko-miejskim. Jest to też wyjście naprzeciw propozycjom rządu. Jesteśmy w sytuacji kryzysowej. Pod względem finansowym i inwestycji, które w wielu wypadkach musiały być odłożone w czasie lub zostały odwołane. Stąd, jako Związek Gmin Wiejskich zaproponowaliśmy, by 1 proc. z pieniędzy przeznaczonych na wychodzenie z kryzysu skierować do gmin z obszarami wiejskimi – mówi Krzysztof Iwaniuk wójt gminy Terespol i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Zaznacza też, że połowa gmin nie ma nadwyżki. - Jeszcze do końca nie znamy skutków tego, co się dzieje. To nie tylko zmniejszenie wpływów ze z podatku PIT, ze względu na zmniejszenie stawki i zwolnienie osób do 26. roku życia z płacenia podatków. Dodatkowo wiele firm zwróciło się do gmin o umorzenie podatku. Obecnie nie wiadomo, czy w ogóle go zapłacą. Jesteśmy w niepewnej sytuacji – stwierdza Krzysztof Iwaniuk. Informuje też, przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP w poniedziałek spotkali się w tej sprawie z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz. Będą też zabiegać o rozmowę z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim.

Przewodniczący ZGW RP podkreśla, iż była zapowiedź premiera, że na wyjście z trudnej sytuacji  zostaną przeznaczone znaczne pieniądze. Dodaje, że wiele gmin zgłasza, że będzie rezygnować np. z budowy dróg, gdyż nie ma pieniędzy na udział własny. – Uważam, że przeznaczenie 1 proc. całej puli pieniędzy z tarczy antykryzysowej na wsparcie samorządów, byłoby dobrym rozwiązaniem. Bon mógłby być całkowicie przeznaczony na inwestycje lub traktowany jako wkład do inwestycji. Byłby to ratunek dla gmin i firm, które specjalizują się w realizacji inwestycji – zauważa wójt gminy Terespol.  - Nie wiem, jaki będzie los tej propozycji. Pomysł został zgłoszony do Sejmu, Senatu, minister rozwoju i wicepremier Jadwigi Emilewicz i do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o odwrócenie negatywnego trendu – mówi Krzysztof Iwaniuk. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 9 czerwca

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe