Gmina Radzyń Podlaski: Upamiętniono pomordowanych w Sitnie

  • 16.07.2020, 15:00
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Radzyń Podlaski: Upamiętniono pomordowanych w Sitnie
Liczna grupa harcerzy, wójtowie gmin Radzyń Podlaski, Borki i Wohyń, starosta, kadra pedagogiczna, pracownicy gminy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości upamiętnili 80-tą rocznicę egzekucji harcerzy przez okupanta hitlerowskiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Radzyń Podlaski oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Obchody rozpoczęły się mszą święta polową odprawioną przez ks. Michała Goska przy pomniku pomordowanych. Następnie odczytano apel pamięci, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tego samego dnia rano władzy gminy i powiatu złożyły wieńce na grobie harcerzy na cmentarzu parafialnym w Radzyniu Podlaskim.

W piątek, 5 lipca 1940 r. Niemcy przywieźli do lasu koło wsi Sitno 15 osób. Harcerze zostali rozstrzelani a ich grób zrównano z ziemią kołami samochodów. Wszystko miało swój początek w 1939 r., kiedy to młodzi ludzie zorganizowali drużynę starszoharcerską. Zajmowali się kolportażem nielegalnej prasy na terenie Międzyrzeca, Łukowa i Lubartowa.

Działalność grupy była przede wszystkim informacyjna i propagandowa. Rozwozili broszury, dostarczali wiadomości radiowe, współpracowali ze Związkiem Walki Zbrojnej. Z czasem znaleźli się w kręgu zainteresowań Gestapo. Zostali aresztowani w 1940 r. Po miesiącu wydano na nich wyrok śmierci. Zostali rozstrzelani 5 lipca 1940 r. w lesie koło Sitna. 

W mogile pochowani są: Harcmistrz Michał Stefan Lisowski - harcmistrz ZHP, komendant hufca harcerskiego na powiat radzyński, Ćwik Józef Kamiński, Ćwik Zdzisław Maj, Druh Roman Makosz, Podporucznik Piotr Janczara, Chorąży Feliks Kopias, Stanisław Strzelecki, Ludwik Cyranek, Jan Popławski, Józef Pucek, Piotr Skubisz, Zygmunt Pietrzyk, Stanisław Rosiński, Marian Strowve, Aleksander Bozoki pochowany po ekshumacji w Lubartowie.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe