Region: Czas radości i podziękowań - tegoroczne dożynki

  • 05.09.2020, 17:45
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Region: Czas radości i podziękowań - tegoroczne dożynki
Nadszedł czas dożynek. Uroczystości stanowią symboliczne podziękowanie za plony i ciężką pracę rolników. W tradycji polskiej to czas radości i świętowania. W Wólce Dobryńskiej, Łomazach i Korczówce tegoroczne święto plonów jest już pięknym wspomnieniem.

W niedzielę, 23 sierpnia 2020 r. w kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Kostki w Wólce Dobryńskiej odbyły się dożynki parafialne, które rozpoczęły się od uroczystej dziękczynnej mszy świętej w intencji rolników, odprawionej przez ks. Macieja Głaska.

Gospodarzami dożynek byli parafianie z Wólki Dobryńskiej, którzy pod kierunkiem sołtys Katarzyny Kierczuk-Weredy stworzyli piękny, misternie upleciony wieniec. W tym roku korowód dożynkowy wyróżniał się szczególnie, a to za sprawą dzieci, które w przepięknych strojach ludowych złożyły u stóp ołtarza kwiaty w podzięce Bogu i Matce Bożej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.

W minioną niedzielę zaś, czyli 30 sierpnia rolnicy za tegoroczne plony dziękowali rolnicy z gminy Łomazy. Dożynki połączone zostały z odpustem parafialnym, dlatego o godz. 12 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Łomazach odbyła się msza św. z udziałem rolników, parafian z Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Piękny wieniec wykonali mieszkańcy Kozłów. Przedstawia m.in. krzyż oraz księgę z zawierzeniem św. Jana Pawła II Maryi. 

– W tym roku zrezygnowaliśmy z prezentowania wieńców poszczególnych wsi i stoisk z lokalnymi wyrobami. Rok był trudny dla rolników, którzy z powodu suszy, a następnie ulewnych deszczy ponieśli duże straty. Mimo to chcemy symbolicznie podziękować za to, co udało się zebrać – mówi wójt Jerzy Czyżewski. Starostami zostali producenci rolni z Lubenki, Urszula i Robert Panasiukowie, którzy przynieśli ze sobą bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów. Wypiek powstał w piekarni Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Łomazach. Państwo Panasiukowie uprawiają zboże, hodują trzodę chlewną, owce kameruńskie i pszczoły. 

Wspomniany wieniec z Kozłów to jeden z czterech, jakie wykonano z okazji dożynek parafialnych w parafii św. Jozafata w Korczówce w gmina Łomazy. To tam 15 sierpnia wierni dziękowali za płody rolne podczas nabożeństwa. Wieńce zaprezentowali również mieszkańcy Musiejówki, Korczówki i Burwina. Jeden z nich trafił na dożynki do Łomaz. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli w większym gronie podziękować za pracę i trud rolników – podsumowuje wójt Czyżewski. 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe