Biała Podlaska: Mural na cześć malarza powstał na Platerce

  • 25.09.2020, 09:15
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Mural na cześć malarza powstał na Platerce
Na ścianie II LO im. Emilii Plater powstał mural upamiętniający twórczość artysty prof. Ludwika Maciąga, który przez wiele lat wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a wychowywał się w Białej Podlaskiej. Uroczyste odsłonięcie malowidła zaplanowane jest na 27 września.

Jego prace są cenione w całym kraju, a jego były uczeń prof. Stanisław Baj zainicjował tę formę uczczenia swego mentora, na co przystały władze miasta oraz dyrektor szkoły Przemysław Olesiejuk.

- Projekt muralu powstał na podstawie obrazu prof. Ludwika Maciąga, który został namalowany na początku lat siedemdziesiątych. Studenci wykonali kilka projektów, które przedstawiliśmy władzom szkoły. Następnie dyrektor wraz z przedstawicielami miasta zdecydował, iż mural może się pojawić. Uważam, że najlepszym sposobem uczczenia malarza jest namalowanie jego obrazu w większej formie, którą jest mural. Jest to przy okazji popularyzacja malarstwa samego w sobie. Nie jest to mural graficzny. Udało się skończyć pracę w ciągu kilku dni – mówi prof. Sylwester Piędziejewski prowadzący pracownię malarstwa ściennego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i nadzorujący realizację muralu.

Dodaje, że udało się namalować mural, który jest dyskretny, nie rzuca się w oczy i dobrze komponuje się z otoczeniem. Mural jest wysokości 7,5 metra i ma szerokość 8 metrów. Uroczyste odsłonięcie malowidła zaplanowane jest na 27 września.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe