Łosice: Granaty w centrum miasta

  • 24.11.2020, 17:04
  • Joanna Gąska
Łosice: Granaty w centrum miasta Joanna Gąska
11 granatów moździerzowych znaleziono na terenie powstającego parkingu. Natychmiast przerwano prace budowlane, ewakuowano również blisko 100 pracowników urzędu miasta i gminy, urzędu skarbowego oraz szkoły muzycznej. Szybka i profesjonalna akcja policji, służb zarządzania kryzysowego oraz saperów pozwoliła zapobiec tragedii.

Na pierwszy niewybuch 19 listopada natknęła się ekipa budowlana, wykonująca remont parkingu przy urzędzie miasta i gminy. - Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym, którzy potwierdzili, że jest to granat moździerzowy, prawdopodobnie pochodzący z okresu II wojny światowej. Gdy okazało się, że takich pocisków jest w tym miejscu kilka, podjęto decyzję o ewakuacji pobliskich budynków - wyjaśnia młodsza aspirant Nina Zaniewicz, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Łosicach.

Następnie wezwano wojsko oraz specjalistę od zarządzania kryzysowego w starostwie. W trakcie sprawdzania terenu urzędnik wraz z policją znalazł łącznie 8 granatów, pozostałe trzy niewybuchy odkryli żołnierze 17 patrolu saperskiego z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Celem bezpiecznego przetransportowania pocisków w miejsce stałego zniszczenia, usytuowane na terenie poligonu wojskowego „Zielonka-Rembertów”, dowódca patrolu zdecydował o użyciu specjalistycznej przyczepy z pojazdem ciężarowo-terenowym Jelcz 442.32. 

– Po przeprowadzeniu rozpoznania potwierdziłem, że były to uzbrojone w zapalnik moździerzowe granaty odłamkowo-burzące kalibru 82 mm o długości 320 mm - informuje Roman Kasprowicz, specjalista ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego w Łosiach. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 listopada

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe