Gmina Jabłoń: Pamiętają o powstańcach styczniowych

  • 29.11.2020, 10:27
  • (TWA)
Gmina Jabłoń: Pamiętają o powstańcach styczniowych
Wyjątkowo skromnie uczczono 157. rocznicę Bitwy pod Kolanem i Holendernią. Mieszkańcy uznali jednak, że mimo epidemii, choć symbolicznie muszą upamiętnić wydarzenia z 18 listopada 1863 roku.

Bitwa ta uznawana jest za jedną z największych, jakie powstańcy styczniowi stoczyli z imperium rosyjskim na terenie powiatu parczewskiego. Tym bardziej nie można pozwolić zapomnieć o tym wydarzeniu. Trzeba je upamiętniać i wiedzę o nim przekazywać kolejnym pokoleniom.

Tak uważają mieszkańcy gminy Jabłoń, dlatego mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej zorganizowali skromne obchody. W kościele parafialnym w Kolanie odprawiono mszę świętą w intencji powstańców, którzy uczestniczyli w tej bitwie. Po jej zakończeniu poszczególne delegacje udały się na cmentarz parafialny.

Przy pomniku poświęconym poległym w bitwie postawiono kwiaty i zapalono znicze. Umieszczono je również przy stojącym tuż obok krzyżu poświęconym Jadwidze hr. Łubieńskiej, której rodzina zamieszkująca wówczas w pałacu w Kolanie dała schronienie wielu powstańcom oraz niosła pomoc szpitalną rannym. W walkach uczestniczyli nie tylko zwykli mieszkańcy, ale także przedstawiciele rodziny Łubieńskich: Witold Kazimierz i Zdzisław.

Aby do minimum ograniczyć liczbę uczestników, wójta oraz mieszkańców reprezentowały Agnieszka Kuniszyk – przewodnicząca Rady Gminy Jabłoń oraz wiceprzewodnicząca Diana Abramczyk-Sak. Był też reprezentant Rady Powiatu Parczewskiego Kazimierz Jaszczuk oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłoniu.

(TWA)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe