Biała Podlaska: Dołóż cegiełkę do wspólnego dzieła

  • 20.01.2021, 17:34
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Dołóż cegiełkę do wspólnego dzieła Adam Trochimiuk
Trwa budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej – największej inwestycji we wschodniej Polsce dedykowanej dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym z autyzmem. To dzieło Stowarzyszenia „Wspólny Świat”, które działa w mieście od 2007 roku. Pod opieką stowarzyszenia jest już ponad 200 dzieci. - Potrzeby są ogromne – mówi prezes Anna Chwałek.

- Chcemy pomóc każdemu kto trafia do naszego stowarzyszenia – kontynuuje Anna Chwałek. – Pamiętam doskonale jak to jest kiedy szuka się pomocy dla swojego dziecka – dodaje. Anna Chwałek jest mamą autystycznego Kuby. - Kiedy Kuba miał 2 latka zdiagnozowano u niego autyzm, a ja pamiętam wtedy swój strach i pytanie: Co dalej? Przecież nie miałam wtedy pojęcia czym tak naprawdę jest autyzm i jak mam wesprzeć swoje dziecko. Założyłam w 2007 r. z innymi rodzicami dzieci z autyzmem Stowarzyszenie „Wspólny Świat” - wspomina.

Zaczęli od utworzenia specjalnego przedszkola dla dzieci z autyzmem, potem w miarę jak dzieci rosły założyli dla nich szkołę podstawową. Dzisiaj stowarzyszenie prowadzi: ośrodek terapii i diagnostyki, przedszkole, szkołę podstawową i szkołę przysposabiającą do pracy.

Kilkadziesiąt diagnoz rocznie
Rocznie ośrodek przeprowadza kilkadziesiąt diagnoz w kierunku autyzmu.

- Trafiają do nas rodzice, którzy zaobserwowali u swoich dzieci niepokojące objawy. W pierwszej kolejności są to problemy z komunikacją. Dziecko nie mówi, bądź mówi z trudnością, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego w rozmowie z bliskimi, nie reaguje na swoje imię, bardziej interesuje go świat przedmiotów niż świat ludzi. To są symptomy, które powinny rodziców zaniepokoić – mówi Marta Łukowska-Almaszy dyrektor ośrodka terapii i diagnostyki prowadzonego przez „Wspólny Świat”.

Wyjaśnia, iż w procesie diagnozy analizowane są wszystkie zachowania. - Wczesna diagnoza umożliwia rozpoczęcie wszechstronnej terapii dziecka z autyzmem i tym samym zwiększa szansę na poprawę jego stanu. Diagnozę stawia zespół specjalistów, w skład którego wchodzą: psychiatra, psycholog i pedagog specjalny. Wczesna i intensywna terapia może prowadzić do poprawy stanu osoby z autyzmem w stopniu umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu – mówi Marta Łukowska-Almaszy. Stwierdza też, że u niektórych osób objętych terapią objawy autyzmu stają się dyskretne i mniej zauważalne, a u niektórych niepełnosprawność spowodowana autyzmem pozostaje do końca życia. - Dlatego też dzieci i młodzież mogą u nas skorzystać z pełnej oferty edukacyjnej i korzystać z zalecanych terapii: psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, integracji sensorycznej, arteterapii, dogoterapii, muzykoterapii, terapii taktylnej, fizjoterapii i wielu innych – dodaje Marta Łukowska-Almaszy. (...)

Aby wesprzeć kolejny etap budowy pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, wystarczy wpłacić darowiznę na rzecz Stowarzyszenia Wspólny Świat lub przekazać 1 proc. swojego podatku. Numer konta stowarzyszenia to: 77 8025 0007 0026 1052 2000 0010, KRS: 0000275016. Postępy prac budowlanych Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem można śledzić na stronie www.centrum.wspolnyswiat.org.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 stycznia

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe