Biała Podlaska: Premiera powieści Agnieszki Panasiuk

  • 03.03.2021, 15:38
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Biała Podlaska: Premiera powieści Agnieszki Panasiuk Archiwum Agnieszki Panasiuk
W tym tygodniu swoją premierę ma książka bialczanki Agnieszki Panasiuk. To już kolejna wydana powieść pisarki, a druga z cyklu powieściowego „Na Podlasiu”, rozgrywającego się w Białej Podlaskiej w drugiej połowie XIX wieku. Autorka opowiada nam m.in. co było jej inspiracją do napisania historii Cecylii Turawskiej oraz jak wyglądała praca nad książką, której patronem medialnym jest Słowo Podlasia.

W najnowszej książce, której akcja rozgrywa się w 1874 roku, poznajemy historię Cecylii Turawskiej z Białej Podlaskiej, która dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego, a następnie rusza z pomocą represjonowanym unitom.

- Dla mnie, jako historyka z wykształcenia trudno było przemilczeć i pominąć  w powieści tak kluczowy aspekt w dziejach południowego Podlasia. Nie byłabym do końca szczera wobec siebie i wobec czytelników, gdybym opisywała jedynie pozytywne wydarzenia z historii Białej i okolic. Przeglądając notatki przed rozpoczęciem pracy nad „Na Podlasiu. Cecylia” stwierdziłam, że do treści należy przemycić wątki prześladowania unitów, którzy byli naszymi przodkami. Wielu współczesnych mieszkańców miasta i okolic swoje korzenie ma właśnie w wierze unickiej. Kościół unicki był bowiem silnie zakorzeniony na tych terenach od czasów swego powstania w 1596 roku – wyjaśnia autorka  Agnieszka Panasiuk. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 2 marca

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe