Międzyrzec Podlaski: Podziel się z potrzebującymi. Zostaw jedzenie w specjalnej lodówce

  • 04.03.2021, 15:10 (aktualizacja 04.03.2021, 15:23)
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Międzyrzec Podlaski: Podziel się z potrzebującymi. Zostaw jedzenie w specjalnej lodówce UM Międzyrzec Podlaski
Druga taka w województwie lubelskim, pierwsza w naszym regionie lodówka społeczna stanęła na jednej z ulic miasta. To zasługa samorządu oraz Fundacji „Weźpomóż.pl”, dzięki której w całej Polsce stanęło już około 100 takich jadłodzielni. A już niebawem kolejna chłodnia pojawi się na południowym Podlasiu.

Lodówki społeczne, zwane też jadłodzielniami zakładane są przez różne organizacje w wielu miastach w Polsce. Pierwsza stanęła trzy lata temu we Wrocławiu. Dziś jest ich już w naszym kraju ponad 100. Jedna z nich pod koniec ubiegłego tygodnia stanęła przy Pizzerii Italiana w Międzyrzecu Podlaskim To efekt wspólnej akcji urzędu miasta, Pizzerii Italiana oraz Fundacji „Weźpomóż.pl”. Co to właściwie lodówka społeczna?

To ogólnodostępna witryna chłodnicza, w której można pozostawić jedzenie z aktualną datą przydatności, by ktoś inny mógł z niego skorzystać.  Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja „Weźpomóż.pl”, która na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem i rozdawaniem żywności najbardziej potrzebującym. Siedzibę ma we Wrocławiu, ale jej działania obejmują cały kraj.

- Zamysł jest bardzo prosty. Masz za dużo żywności - wkładasz je do lodówki, a każda osoba może nią się podzielić. Dzięki temu zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia, dzielisz się nim z osobami, które tego naprawdę potrzebują. Ważne jest to, żeby działać społecznie, a przy tym słuchać ludzi, zwracać uwagę na ich potrzeby. Wiele osób, które się do nas zgłaszają, by zdobyć jedzenie idzie po prostu na śmietnik. Niestety ludzie dzisiaj kupują za dużo, a następnie bez zastanowienia wyrzucają jeszcze dobre produkty. Postanowiliśmy zadziałać, żeby ograniczyć to zjawisko. Stąd pomysł na utworzenie lodówek społecznych – opowiada Jan Piontek, prezes Fundacji „Weźpomóż.pl”.

Akcja ma jednak nie tylko charakter pomocowy, ale też edukacyjny.

- Te lodówki łączą ludzi i motywują do działania. Nieraz byłem świadkiem rozmowy osoby, która akurat zostawiała coś w chłodni, z kimś, kto przyszedł, by wybrać coś do jedzenia dla siebie. To w tym wszystkim jest piękne, że ludzie na nowo zaczynają się ze sobą komunikować i zauważają drugiego człowieka. Poza tym często, by zostawić coś w chłodni przychodzą rodzice z dziećmi, dając młodym ludziom wspaniały przykład, że jeśli można, trzeba pomóc innym, bardziej potrzebującym. Prowadząc tę działalność poznałem tak wielu wspaniałych ludzi i wzruszających historii, że daje mi to motywację do kolejnych działań - podkreśla Piontek. 

Dodaje, że ludzie zostawiający jedzenie w lodówkach bardzo się cieszą, że tak niewielkim gestem, mogą wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. A taka „pośrednia” pomoc jest też bardziej przystępna dla tych, którzy po prostu wstydzą się prosić o pomoc i boją się oceny innych ludzi. W przypadku lodówki społecznej, mogą pozostać anonimowi.

W Międzyrzecu Podlaskim lodówka stanęła przy ul. Partyzantów 2.

- Miasto bardzo chętnie włącza się w społeczne inicjatywy, a na tę odpowiedzieliśmy z radością, zwłaszcza że to mama właścicielki pizzerii Italiana – pani Agnieszka Skóra zaproponowała lokalizację. Jesteśmy ciekawi reakcji mieszkańców i mamy nadzieję, że lodówka przyjmie się tak jak w innych miastach. Chcemy przy okazji zwrócić uwagę na problem marnowania żywności i zachęcić do dzielenia się z innymi – podkreśla Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

Władze miasta zapraszają do współpracy organizacje pozarządowe. Wspólnie z Podlaskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych będą zabiegać o pozyskiwanie żywności z marketów.

- Odbierając telefon z międzyrzeckiego urzędu miasta, od razu wyczułem, że to dobrzy ludzie, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności i chętnie zgodziłem się na współpracę - przyznaje Jan Piontek. By lodówka stanęła w danej miejscowości wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i ludzi, którzy podejmą się "opieki" nad chłodnią, a następnie zadzwonić do Fundacji "Weźpomóż.pl" pod nr tel. 508 101 016.  Niebawem kolejna stanie w naszym regionie, a dokładniej w Starej Kornicy.

Zasady korzystania z lodówki społecznej:

1. Może z niej korzystać każdy, kto tego potrzebuje.
2. Jedzenie jednak bierze na swoją odpowiedzialność.
3. Nie zabieraj wszystkiego – dziel się jedzeniem z innymi.
4. Wkładaj jedzenie tylko przydatne do spożycia, z aktualną datą ważności.
5. Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie posiłku są alergeny, napisz to na opakowaniu.
6. Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań.
7. Produkty płynne włóż do szczelnego pojemnika, tak, aby nie wylały się podczas wyjmowania.
8. Nie niszcz lodówki, nie obklejaj jej swoimi ulotkami.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe