Polska mniejszość jest szykanowana!

  • 17.03.2021, 08:49 (aktualizacja 17.03.2021, 08:58)
  • Joanna Danielewicz
Polska mniejszość jest szykanowana! Anna Paniszewa/Facebook
W piątek, 12 marca aresztowana została Anna Paniszewa, dyrektor Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu. Placówka współpracowała ze szkołami w Białej Podlaskiej, władzami samorządowymi miasta i powiatu i parlamentarzystami z regionu. Paniszewa została zatrzymana, za rzekome upamiętnianie w szkole Romualda Rajsa „Burego” – odpowiedzialnego za pacyfikację wsi na Podlasiu i mordy na ludności białoruskiej. Ambasada Polski w Białorusi stanowczo temu zaprzecza, a Związek Polaków na Białorusi mówi o próbie przedstawienia mniejszości polskiej na Białorusi jako ekstremistów i nacjonalistów.

Polska Harcerska Szkoła Społeczna w Brześciu działa od 6 lat. Powstała pod skrzydłami Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu. Tworzą ją nauczyciele i rodziny polskie obwodu i miasta Brześć.

„Głównym celem istnienia szkoły jest chrześcijańskie wychowanie młodzieży w szkole, która poprzez zaangażowanie społeczne uczniów i rodziców, a także dzięki zjednoczeniu dzieci i młodzieży w drużynach harcerskich krzewi polskość w Brześciu, opiekuje się miejscami polskiej pamięci narodowej, propaguje kulturę polską w Brześciu i obwodzie brzeskim.” – czytamy na stronie FPIL. Zgodnie z tym założeniem w szkole uroczyście obchodzone są również polskie święta narodowe. 28 lutego zorganizowano akademię ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Oskarżeni o czczenie zbrodniarza
W akademii zorganizowanej w Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej udział wziął konsul polski w Brześciu – Jerzy Timofiejuk. Na stronie facebookowej szkoły pojawiła się krótka relacja z tej uroczystości ze zdjęciami i adnotacją: „(…)Zostały przedstawione biogramy bohaterów oraz zaprezentowano twórczość Niezłomnych z Brześcia - wiersze członków Związku Obrońców Wolności - młodzieżowej antykomunistycznej organizacji, która działała w latach 1945 - 1949 na Polesiu. Podczas Akademii młodzież także zaśpiewała pieśni patriotyczne. Cześć Pamięci Niezłomnych!”.

9 marca do białoruskiego MSZ wezwany został zastępca polskiego ambasadora na Białorusi, Marcin Wojciechowski. Jak podaje białoruski portal informacyjny TUT.BY: „Dyplomacie wręczono notę protestacyjną w sprawie udziału konsula w Brześciu w wydarzeniu poświęconym „dniu żołnierzy potępionych”. Zauważyli, że uczestnicząc w tym wydarzeniu przedstawiciel Polski naruszył normy prawa międzynarodowego. Konsul został poproszony o opuszczenie terytorium Białorusi.(…)”. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 16 marca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PIotr
PIotr 22.03.2021, 18:59
Należało się jej

Pozostałe