Biała Podlaska: Zrobię wszystko, by tu więcej nie trafić

  • 01.04.2021, 18:48
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Zrobię wszystko, by tu więcej nie trafić ZK w Białej Podlaskiej
Jak wygląda świąteczny czas za murami więzienia? Za czym w tym okresie najbardziej tęsknią więźniowie? Na te pytania odpowiada dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk Artur Ambrozik. Swoją refleksją dzielą się też skazani, którzy podkreślają, iż marzą o spędzeniu tego okresu z najbliższymi.

Dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk Artur Ambrozik mówi, że Wielkanoc to szczególny okres w funkcjonowaniu jednostki penitencjarnej.

- Dla funkcjonariuszy oraz pracowników Służby Więziennej jest to czas wytężonej pracy. Wszyscy pracownicy Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej starają się, aby świąteczny nastrój zapanował również w miejscu, w którym osoby pozbawione wolności odbywają karę - zaznacza. Dodaje, że ten okres sprzyja pozytywnej przemianie więźniów, daje wiarę, a także nadzieję dokonania korekty postępowania. - Funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej zależy, aby osadzeni zastanowili się nad sensem swojego dotychczasowego życia, tak więc budowanie świątecznej atmosfery za murami więzienia jest szczególnie istotne. Warte uwagi jest, że Służba Więzienna prowadzi stałą obserwację osadzonych. Dąży do niwelowania niekorzystnych zachowań, związanych z przygnębieniem, pojawiającym się z powodu izolacji zwłaszcza w okresie świątecznym – mówi dyrektor Artur Ambrozik.

Wyjaśnia, że w czasie pandemii koronawirusa, która stwarza poważne zagrożenie sanitarne, istniała potrzeba wstrzymania i ograniczenia niektórych uprawnień m.in. widzeń osadzonych w bezpośrednim kontakcie z rodzinami, przebywających w tutejszej jednostce penitencjarnej.

Rozmowy z rodziną przez skypa

- Administracja zakładu karnego umożliwia nawiązanie połączeń i rozmowy z najbliższymi za pomocą komunikatora skype – informuje dyrektor Zakładu Karnego. W okresie poprzedzającym święta wzmożona zostaje praca wychowawców i psychologów, którzy poprzez indywidualne rozmowy wspierają osadzonych w przeżywaniu świąt w więziennej izolacji. - W okresie Wielkiego Postu, oprócz duchowego przygotowania się na ten szczególny okres, osadzeni z Oddziału Zewnętrznego w Zabłociu biorą  udział w warsztatach zajęciowych, które służą przybliżeniu atmosfery świąt. W ramach realizowanego programu readaptacji społecznej pt. „Wielka moc” skazani wykonują prace manualne, zapoznając się z różnorodnymi technikami malarskimi i zdobniczymi – przekazuje ppłk Artur Ambrozik.  Zaznacza, że pod wykonanymi pracami kryje się coś więcej aniżeli jedynie świąteczna symbolika.

- Zajęcia z rękodzieła artystycznego służą kreowaniu twórczych postaw, kształtowaniu umiejętności praktycznych, wyzwoleniu wewnętrznych potencjałów i uzdolnień, wzrostu samooceny oraz zastępczemu zaspokajaniu potrzeb. Sama aktywność twórcza osadzonych stwarza sposobność pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego  i konstruktywnego złagodzenia napięć i negatywnych emocji związanych z koniecznością przeżywania świąt w warunkach izolacji penitencjarnej, z dala od rodziny. Uczestniczący w  programie mają możliwość oddania się nastrojowi tych świąt, by móc na własny sposób nadać im kształt i znaczenie. Zajęcia mają również czysto praktyczny charakter - skazani podejmują wysiłek stworzenia kartek świątecznych z życzeniami oraz dekoracji świątecznych ze świadomością, iż zostaną one przekazane najbliższym im osobom – tłumaczy dyrektor. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 30 marca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pip
Pip 02.04.2021, 01:49
Odbywają karę, a w nagrodę robi się im świąteczny nastrój? To może na święta przepustki im dadzą. Jaki sens ma więzienie?

Pozostałe