Wybuch gazu w Łobaczewie Dużym. 61-latka dotkliwie poparzona

 • 19.05.2021, 10:16 (aktualizacja 19.05.2021, 18:26)
 • red.
Wybuch gazu w Łobaczewie Dużym. 61-latka dotkliwie poparzona KM PSP Biała Podlaska
Do wybuchu butli z gazem doszło we wtorek w Łobaczewie Dużym. Siła eksplozji spowodowała uszkodzenie jednego pomieszczenia i naruszyła konstrukcję budynku. W wyniku wypadku została poszkodowana jedna osoba. To 61-letnia kobieta, która doznała poparzeń 1 i 2 stopnia 70 proc. powierzchni ciała. Przetransportowana została do szpitala przez załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wczoraj po godzinie 12.00 dyżurny terespolskiego komisariatu przyjął zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku gospodarczym w miejscowości Łobaczew Duży na terenie gminy Terespol. Na miejsce natychmiast skierowani zostali funkcjonariusze. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło podczas uruchamiania przez 61-latkę kuchenki gazowej.

- Siła eksplozji spowodowała uszkodzenie jednego pomieszczenia w budynku, w którym znajdowała się letnia kuchnia. W chwili zdarzenia w pomieszczeniu przebywała jedynie 61-latka. Kobieta doznała obrażeń ciała. Została przetransportowana do szpitala przez załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z ustaleń inspektora nadzoru budowlanego wykonującego czynności na miejscu zdarzenia wynikało, że wybuch spowodował naruszenie konstrukcji budynku. Policjanci z Terespola wyjaśniają okoliczności zdarzenia - informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy KMP w Białej Podlaskiej.

Do działań zostały zadysponowane 4 zastępy straży pożarnej. W wyniku wybuchu poparzeń 1 i 2 stopnia w 70 proc. powierzchni ciała doznała przebywająca w budynku 61-letnia kobieta. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zakręcili i odłączyli 11-kilogramową butlę od kuchenki. Następnie sprawdzili i przewietrzyli wszystkie pomieszczenia w budynku. Przeprowadzili pomiary eksplozymetrem – nie stwierdzono obecności gazów wybuchowych. Wybuch gazu uszkodził budynek (popękane ściany).  Zniszczeniu uległo wyposażenie pomieszczenia.

Przypuszczalną przyczyną pożaru była nieszczelność połączenia butli propan-butan z kuchenką.

Przypomnijmy, że do podobnego zdarzenia doszło w niedzielę, 16 maja w Janowie Podlaskim. Tam w wyniku wybuchu gazu do szpitala trafiły dwie osoby.

Straż pożarna przypomina ogólne zasady bezpiecznego użytkowania butli:

 1. Kupuj butle wyłącznie z legalnych źródeł.
 2. Sprawdź, czy na butli znajduje się informacja o firmie napełniającej butlę
  oraz instrukcja w postaci naklejki.
 3. Przynajmniej raz w roku sprawdzaj stan techniczny instalacji gazowej i urządzeń gazowych, do których podłączona jest butla – powinien tego dokonać instalator posiadający odpowiednie przeszkolenie.
 4. Dbaj o stan techniczny przewodów gazowych w twoim urządzeniu, dotyczy to szczególnie przewodów gumowych. Należy okresowo sprawdzać, czy przewody nie są pęknięte, czy są właściwie poprowadzone tzn. bez załamań lub zagnieceń oraz nie są narażone na uszkodzenia.
 5. Temperatura w pomieszczaniu, w którym znajdują się butle, nie może być wyższa niż 35 stopni Celsjusza. Nigdy nie ustawiaj butli w miejscach nasłonecznionych lub w pobliżu źródeł ciepła. Między butlą, a urządzeniem promieniującym ciepło, z wyłączeniem zestawów urządzeń gazowych z butlami, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m. Butlę należy instalować wyłącznie w pozycji pionowej.
 6. Butlę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 7. Butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie.
 8. Zapewnij skuteczną wentylację w pomieszczeniach, w których stosujesz urządzenia na gaz płynny.

Postępowanie w sytuacjach awaryjnych przy korzystaniu z gazu płynnego:

 1. Jeżeli poczujesz zapach gazu nie używaj otwartego ognia i zgaś natychmiast wszystkie jego źródła, wyłącz urządzenia gazowe, nie pal tytoniu oraz nie używaj urządzeń elektrycznych.
 2. Otwórz okna, aby gaz mógł wydostać się z pomieszczenia.
 3. Gdy awarii ulegnie urządzenie gazowe i gaz ulatnia się do pomieszczenia należy zamknąć zawór butli, wywietrzyć pomieszczenie, a urządzenie poddać naprawie przez specjalistę.
 4. Gdy uszkodzeniu ulegnie zwór butli gazowej i gaz ulatnia się do pomieszczenia należy, o ile to możliwe, maksymalnie dokręcić zawór butli, odłączyć butlę od urządzenia i wynieść ją na zewnątrz budynku.
 5. Pozostawienie butli w pomieszczaniu byłoby rozwiązaniem o wiele gorszym niż wyniesienie jej poza budynek.
 6. Do pozostawionej na zewnątrz butli wezwij jak najszybciej serwis dostawcy gazu, który jest jej właścicielem, lub osobę która ma uprawnienia do naprawy urządzeń gazowych.
 7. Do odkręcania butli należy używać klucza ze stopów metali ograniczających możliwość powstawania iskier. Klucz taki powinien być stałym elementem wyposażenia instalacji i urządzeń zasilanych z butli z gazem płynnym.
 8. Powiadom osoby znajdujące się w pobliżu o zagrożeniu.
 9. Do pozostawionej butli wezwij straż pożarną ponieważ dalej stwarza ona zagrożenie.

 Ponadto pamiętaj, że:

 • w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli,
 • transportuj butle wyłącznie w pozycji stojącej, zabezpieczając je przed przesuwaniem,
 • nie wolno przewozić butli transportem publicznym, rowerem, motorem,
 • nie przechowuj ani nie używaj butli z gazem płynnym w pomieszczeniach położonych poniżej poziomu terenu,
 • zabronione jest użytkowanie urządzeń zasilanych z butli na gaz płynny w budynkach posiadających instalację gazu ziemnego.

 Bezpieczne przechowywanie

Butle z gazem zawierają gaz płynny pod ciśnieniem kilku atmosfer, który w temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu atmosferycznym przyjmuje postać pary. Ciśnienie butli z gazem rośnie wraz z temperaturą otoczenia. W pomieszczeniu, w którym jest powyżej 35 stopni Celsjusza, butla jest dużym zagrożeniem. Jeśli używasz jej na zewnątrz, osłoń ją przed słońcem! W przegrzanej butli ciśnienie przekracza dopuszczalne i może ją rozerwać.

Butla musi stać stabilnie w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od otwartych źródeł ognia, ciepła lub urządzeń elektrycznych. Bezpieczna odległość to minimum 1,5 m. Nigdy nie przechowuj butli w pomieszczeniach, w których poziom podłogi jest poniżej poziomu gruntu. W razie wycieku gaz, który jest cięższy od powietrza, zgromadzi się nisko i nie wypłynie na zewnątrz, co jest niebezpieczne. Nie przechowuj w jednym pomieszczeniu butli i materiałów łatwopalnych. Instalacje na gaz płynny mogą być stosowane tylko w budynkach niskich.

 Jak bezpiecznie dogrzewać mieszkanie?

Jeśli w budynku jest sieć gazowa, nie używaj gazu z butli, nawet na tarasie! Gdy nie ma instalacji gazowej, możesz podłączyć maksymalnie dwie butle do 11 kg każda. Nie przechowuj też zapasowych butli, a puste natychmiast zwracaj dostawcy. Butle na gaz płynny podlegają okresowej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Używaj tylko takich z ważnym terminem badania.

Jak poprawnie podłączyć butlę?

Najlepiej skorzystaj z pomocy dostawcy lub postępuj zgodnie z jego zaleceniami. Zanim podłączysz nową butlę, sprawdź uszczelkę reduktora ciśnienia i zaworu. Jeśli guma jest spękana lub pofałdowana, trzeba ją wymienić. Skontaktuj się w tym celu z dostawcą. Nigdy nie naprawiaj butli samodzielnie!

Butle gazowe podłączaj zawsze specjalnymi elastycznymi przewodami do gazu płynnego. Muszą mieć długość co najmniej 1,5 m, a na obu końcach opaski zaciskowe. Wymieniaj je co 4 lata.

Istotnym elementem jest reduktor ciśnienia gazu, który reguluje ciśnienie w butli odpowiednio do temperatury otoczenia. Nigdy nie otwieraj zaworu ani pokrętła reduktora, dopóki nie dokręcisz wszystkich przewodów połączeniowych.

Zakręcaj zawór butli, gdy nie korzystasz z gazu. A gdy wyjeżdżasz na dłużej, zdemontuj reduktor i zabezpiecz dyszę zaworu nakrętką.

Szczelność i napełnianie butli

Jeśli nie masz pewności, że połączenie butli z kuchenką lub urządzeniem grzewczym jest szczelne, nigdy nie sprawdzaj go płomieniem. Użyj wody z mydłem lub płynem do naczyń. Spryskaj nią miejsca połączenia. Jeśli powstanie na nich piana to znaczy, że butla jest nieszczelna. Na rynku są też specjalne, pianki do sprawdzania szczelności. Butle napełnia się w 85 proc. Zawsze korzystaj z profesjonalnych punktów dystrybucji.

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wojtek s bo rodo
wojtek s bo rodo 25.05.2021, 12:44
czy to waże czy duży czy mały jak tam jedna ulica jest
***********
*********** 19.05.2021, 14:25
ŁOBACZEW DUŻY a nie Mały
Eh.
Eh. 19.05.2021, 17:28
Rzetelność informacji w dzisiejszych czasach... Smutne.

Pozostałe