Anna Paniszewa jest w Polsce. Ministerstwo wydało komunikat

  • 02.06.2021, 13:57
  • red.
Anna Paniszewa, Białoruś, reżim Łukaszenki Archiwum
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało dziś informację, że trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi przyjechały do Polski. Jedną z nich jest związana z południowym Podlasiem, dyrektor Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu, Anna Paniszewa.

"Na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych, 25 maja 2021 r. do Polski przyjechały działaczki mniejszości polskiej z Białorusi panie Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa. Osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką." - czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przypomnijmy, Anna Paniszewa, dyrektor Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu została aresztowana 12 marca. Paniszewa została zatrzymana, za rzekome upamiętnianie w szkole Romualda Rajsa „Burego” – odpowiedzialnego za pacyfikację wsi na Podlasiu i mordy na ludności białoruskiej. Placówka, którą kieruje, współpracowała ze szkołami w Białej Podlaskiej, władzami samorządowymi miasta i powiatu i parlamentarzystami z regionu.

Aresztowanie Tiszkowskiej, Biernackiej i Paniszewej było efektem represji wymierzonych w przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i Związku Polaków na Białorusi ze strony reżimu Alaksandara Łukaszenki. Wszystkim groziło do 12 lat więzienia. O uwolnienie przedstawicieli ZPB apelowali przedstawiciele państw UE, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Działania władz w Mińsku wobec mniejszości polskiej były powodem zapowiedzi kolejnej tury sankcji, które UE ma nałożyć na białoruskie władze. W wyniku działań władz białoruskich zatrzymani i aresztowani zostali także Andrzej Poczobut oraz szefowa ZPB Andżelika Borys.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Słowa Podlasia

 

Czytaj również:

Polska mniejszość jest szykanowana!

Powiat bialski: Starosta Filipiuk ruga radnych niczym marszałek Piłsudski

 

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe