Region: Trwają ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej na wschodniej granicy

  • 28.10.2021, 08:00
  • Anna Chodyka
Region: Trwają ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej na wschodniej granicy fot. 2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Lubelscy terytorialsi 22 października rozpoczęli ćwiczenia pod kryptonimem „Osłona-21”. Mają one charakter defensywny i są odpowiedzią na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na polskiej granicy oraz wyzwania stojące przed WOT w tym zakresie.

Wybrane brygady Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęły 22 października cykl ćwiczeń z wojskami pk. Osłona-21. – Ćwiczenia będą odbywały się do końca roku w cyklach 72 – godzinnych, całodobowo w pasie przygranicznym z Białorusią oraz w stałych rejonach odpowiedzialności brygad Obrony Terytorialnej na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego. Zakończą się w połowie grudnia – informuje kpt. Damian Stanula oficer prasowy Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jako pierwsza ćwiczenia rozpoczęła 2 Lubelska Brygada OT, a dokładnie żołnierze 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty i 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty, którzy w trybie alarmowym stawili się w piątek w swoich jednostkach. Głównym terenem działań będą powiaty: włodawski i hrubieszowski. 

Współdziałanie z samorządami

 – W pierwszym etapie sprawdzony zostanie cykl powiadamiania oraz alarmowego stawiennictwa żołnierzy, następnie żołnierze będą doskonalić elementy działań taktycznych. Do głównych zadań realizowanych podczas ćwiczeń Osłona-21 będzie należało: przygotowanie miejscowości do obrony, patrolowanie, ochrona infrastruktury, rozpoznanie obrazowe z wykorzystaniem bezzałogowców, poszukiwania i izolacja grup dywersyjno – rozpoznawczych, ochrona miejscowości, rozwijanie zdolności do działań nieregularnych – wymienia oficer prasowy. Dodaje, że w ćwiczeniach Osłona-21 ważne jest współdziałanie z samorządami, innymi służbami takimi jak Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna i mieszkańcami społeczności lokalnych oraz rozwijanie zaufania, odporności i zdolności do wsparcia obrony przez społeczności lokalne.

Ćwiczenia Osłona-21 będą prowadzone poza terenami poligonów i wojskowych placów ćwiczeń. - Podczas ćwiczeń będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki, ale tylko poza terenami zabudowanymi i w uzgodnieniu z lokalnymi samorządami. Głównym celem ćwiczeń  jest m.in. sprawdzenie przyjętych rozwiązań organizacyjnych i szkoleniowych w zakresie gotowości brygad Obrony Terytorialnej do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Jest to odpowiedź na sytuację na wschodniej granicy państwa – wyjaśnia kpt. Damian Stanula.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe