Powiat Bialski: Rolnicy szykują się do marszu na Warszawę

  • 07.12.2017, 08:33
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Powiat Bialski: Rolnicy szykują się do marszu na Warszawę
Rolnicy z powiatu bialskiego szykują się do udziału w proteście, który odbędzie się 7 grudnia pod siedzibą ministerstwa rolnictwa. W ten sposób zamierzają okazać dezaprobatę dla działań rządu w związku z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń, którzy szaleje na wschodzie.

Sytuacja na terenach powiatu bialskiego dotkniętych wirusem wygląda dziś tak, że hodowla świń w wielu miejscowościach została zminimalizowana. Wirus wciąż jest jednak aktywny. - Są informacje o padłych dzikach, u których stwierdzono asf.  Walka z wirusem nie wyeliminowała choroby, ograniczyła natomiast produkcję trzody chlewnej i to jest wielki problem dla rolników. Kilku rolników z mojej gminy nie otrzymało odszkodowań ani rekompensat za wybicie trzody chlewnej w ramach zasad bioasekuracji. Nie godzą się z takim podejściem – mówi Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski.

Jak podaje starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej, spośród 42 gospodarstw ubiegających się o odszkodowania, 37 nie spełniło określonych wymogów i odszkodowań nie otrzyma.  "Dla połowy rolników z obszarów zapowietrzonych, którym wybito świnie w celu likwidacji choroby, wydano już decyzje o odszkodowaniach. Wypłaconych zostało około 30 %." – informuje Starostwo Powiatowe.

W obliczu niemalejących problemów z wirusem rolnicy z terenu powiatu postanowili wziąć udział w proteście, który organizuje OPZZ. W ustawionym pod ministerstwem rolnictwa "zielonym miasteczkiem" spędza czas do 15 grudnia. Spotkanie organizacyjne odbyło się 1 grudnia w Międzyrzecem Podlaskim. Uczestniczył w nim szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski. – Największym problemem tego regionu jest to, że rolnicy nie dostali odszkodowań i wciąż jest problem z odstrzałem dzików. Wirus przekroczył już Wisłę i dochodzi do wielkiego dramatu. Konstytucyjną odpowiedzialność ponosi minister. Doskonale wiedział o problemie, mógł nie dopuścić do tego co się stało – mówi Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.

Przewodniczący rolniczych związków zapowiada, że do Warszawy wybiera się tysiące rolników, a przebieg protestu zależy od rozmów z ministerstwem.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 49

Maciej Maciejuk

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe