Diana miała za dobrze?

  • 31.08.2016, 11:15 (aktualizacja 31.08.2016, 13:40)
  • Monika Pawluk
Diana miała za dobrze?
Miasto Biała Podlaska wypowiedziało umowę firmie Diana, która od 13 lat prowadzi stołówkę w Szkole Podstawowej nr 9. Powód? Zbyt preferencyjne warunki najmu. Diana jednak… ani myśli wyprowadzać się z lokalu.

Na podstawie umowy zawartej jeszcze z poprzednimi władzami, w należącym do szkoły lokalu Diana realizuje też – oprócz szkolnej stołówki – własną działalność gastronomiczną: obiady z dowozem oraz serwowane na miejscu.

Jednak nowy prezydent Dariusz Stefaniuk stwierdził, że warunki, na jakich firma korzysta z lokalu, są zbyt preferencyjne. W trosce – jak mówi – o konkurencyjność firm postanowił, iż o tym, kto i za ile poprowadzi stołówkę w „dziewiątce”, powinien zdecydować przetarg.

O swoich planach właścicielkę Diany powiadomił w 2015 r. A w kwietniu tego roku wypowiedział jej umowę najmu. – Za całość firma płaciła szkole bardzo niski czynsz, tylko 85 zł miesięcznie. Dodatkowo właścicielka rozliczała się z placówką za wodę i ścieki, płacąc tylko 4,21 zł, a nie 7,33 zł, jak powinno być w przypadku usług gastronomicznych. Działalność była zwolniona z opłat za ogrzewanie. Nauczony niedawnymi procesami i dbając o majątek miasta, stwierdziłem, że musimy ogłosić przetarg, bo umowa nie nadawała się do negocjacji. Przetarg jest transparentnym działaniem, bo może przystąpić do niego każdy, na tych samych warunkach – tłumaczy prezydent.

Przetarg przeprowadzono w czerwcu. Wzięły w nim udział cztery firmy, w tym Diana. Z oferowaną ceną 24,41 zł za 1 mkw. zajęła drugie miejsce, a przetarg wygrał inny bialski przedsiębiorca. Jednak w połowie lipca poinformował, że z uwagi na brak możliwości finansowych odstępuje od umowy.

Wtedy zapadła decyzja o drugim przetargu, który wkrótce zostanie ogłoszony. Tym razem będzie zabezpieczony wadium i wystartować w nim będą mogły tylko te firmy, które prowadzą już działalność gastronomiczną.

Szkopuł w tym, że Diana nie chce opuścić lokalu. Zgodnie z zapisami wypowiedzenia umowy najmu, miała to zrobić 1 sierpnia (wtedy upłynął trzymiesięczny okres wypowiedzenia, jaki miasto dało właścicielce), a więc miesiąc temu.

Firma nadal swoje usługi w budynku szkoły świadczy i nie zamierza ich zaniechać, bo – jak mówi właścicielka Mirosława Ładniak – zastanawiające jest to, że wypowiedzenie otrzymała dopiero po tym, gdy przeprowadziła gruntowny i bardzo kosztowny remont. Dlatego czuje się pokrzywdzona przez miasto. Co więcej, uważa, że prezydent, zamiast wspierać przedsiębiorczość, dąży do pogrążenia jej biznesu.

Obszerny artykuł na ten temat czytaj w papierowym „Słowie” z wtorku 30 sierpnia

 

A co Ty o tym sądzisz? Wyraź swoją opinię w naszej sondzie zamieszczonej obok. Wyniki podamy w gazecie

Monika Pawluk

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tra
tra 29.10.2016, 00:04
ta transparentność to tylko w jedna stronę działa... neokomuna :(
aga
aga 05.10.2016, 22:20
Ahaha Pani Ładniak uważa że prezydent, zamiast wspierać przedsiębiorczość, dąży do pogrążenia jej biznesu? A co z biznesami innych ludzi którzy wynajmują lokale w białej i płacą za nie 850zł miesięcznie a nie rocznie?
Teraz za wyżywienie dziecka w szkole płacę 4,8zł i w tej cenie dziecko ma zapewnioną zupę, drugie danie i bardzo obfity podwieczorek więc śmieszą mnie te żale że Pani Ładniak tak musiała dokładać do obiadów. Jak takie to było nie opłacalne, to po hu*** tyle tam siedziała....
JA mam tylko jeszcze jedno ważne pytanie, którego nikt nie poruszył: Jak długo te biedne dzieci mają jest obiady ze styropianowych pudełek... To jest mega zdrowe jedzenie....
jestem przeciw DIANIE
jestem przeciw DIANIE 05.10.2016, 21:44
Ahaha Pani Ładniak uważa że prezydent, zamiast wspierać przedsiębiorczość, dąży do pogrążenia jej biznesu? A co z biznesami innych ludzi którzy wynajmują lokale w białej i płacą za nie 850zł miesięcznie a nie rocznie?
Teraz za wyżywienie dziecka w szkole płacę 4,8zł i w tej cenie dziecko ma zapewnioną zupę, drugie danie i bardzo obfity podwieczorek więc śmieszą mnie te żale że Pani Ładniak tak musiała dokładać do obiadów. Jak takie to było nie opłacalne, to po hu*** tyle tam siedziała....
JA mam tylko jeszcze jedno ważne pytanie, którego nikt nie poruszył: Jak długo te biedne dzieci mają jest obiady ze styropianowych pudełek... To jest zaje***cie zdrowe jedzenie....
Bacha
Bacha 08.09.2016, 14:54
Lubie obiadki z Diany :)
Rumcajs
Rumcajs 05.09.2016, 13:53
Triomix to bardziej rodzina byłych władz niż obecnych.
cypis
cypis 05.09.2016, 17:51
coś ci się pomyliło, Triomix to właśnie rodzina Stefaniuka
Rumcajs
Rumcajs 06.09.2016, 17:32
A wiesz skąd jest rodzina Stefaniuka? Triomix to grupa poprzedniego układu... Ale przecież Wy wiecie lepiej od samych zainteresowanych.
cypis
cypis 13.09.2016, 12:55
Stefaniuka rodzona siostra to synowa właściciela firmy TRIOMIX czyli najbliższa rodzina
Rumburak
Rumburak 05.09.2016, 07:26
PRZYJDZIE NA JEJ MIEJSCE TRIOMIX RODZINA STEFANIUKA ,BOZE RATUJ PRZED TAKIMI LUDZMI JAK ON
jarek kor
jarek kor 03.09.2016, 08:18
nie rozumiem, jak 85zł. za całość? to chyba nie możliwe, może inne dodatki na szkołę płaciła typu tanie obiady dla uczniów, bo skąd teraz cena 24/metr. Coś tu nie tak. A drugi przetarg to jak w Janowie bo nie ma forsy? To napiszcie kto to był przynajmniej, to nie tajne bo to oferta publiczna. Może i Diana za uszami coś ma ale jedzenie OK, mimo że u mnie podpadła że hej.

Pozostałe