Stefaniuk: Biała Podlaska skorzystała najwięcej

  • 23.01.2018, 08:30
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Stefaniuk: Biała Podlaska skorzystała najwięcej
Trzy lata przygotowań i udało się. Prezydent Dariusz Stefaniuk pod koniec roku podpisał preumowę dotyczącą dofinansowania tzw. Strategicznych Inwestycji Terytorialnych. Co dokładnie zostanie wykonane w ramach SIT?

O pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 mogły się starać byłe miasta wojewódzkie: Biała Podlaska, Chełm i Zamość, a dodatkowo Puławy.

Zdaniem prezydenta to właśnie Biała Podlaska skorzystała najwięcej. – To u nas jest, lub będzie niebawem, realizowanych najwięcej, bo aż 10 projektów o łącznej wartości ponad 105 mln zł. Przygotowanie tych projektów, ich wieloetapowa ocena i uzgodnienia trwały ponad 3 lata – wspomina prezydent Dariusz Stefaniuk.

Okazją do opowiedzenia o planowanych inwestycjach było zorganizowane niedawno spotkanie noworoczne, gdzie w obecności gości ze świata polityki i Kościoła prezydent opowiedział o kluczowych inwestycjach w najbliższych latach.

Priorytetem podstrefa

– Najważniejszą inwestycją będzie uzbrojenie terenów na lotnisku i rozwój podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chodzi o budowę drogi wewnętrznej z odwodnieniem i oświetleniem oraz sieci ciepłowniczej, wodociągu i kanalizacji sanitarnej. Na ten cel zaplanowano prawie 10 mln zł, z czego 7 mln zł pochodzi z funduszy unijnych – wyjaśnia Stefaniuk.

Tyle zabiegów, a ruch na lotnisku wciąż niewielki. – Od początku kadencji słyszymy festiwal obietnic inwestycyjnych przekładanych z roku na rok, a jedynym do tej pory inwestorem w podstrefie ekonomicznej ściągniętym przez władze do naszego miasta jest... bialskie przedsiębiorstwo – punktuje opozycyjna Biała Samorządowa.

Miliony na kulturę

W końcówce poprzedniego roku rozpoczęły się prace w bialskim amfiteatrze, który zostanie zadaszony. W ramach SIT skorzystają też inne budynki zlokalizowane w parku Radziwiłłowskim. – Gruntownie wyremontujemy i doposażymy budynki Muzeum Południowego Podlasia, przebudowany będzie także układ drogowy na terenie parku Radziwiłłów i powstanie bardzo potrzebny parking – wylicza Stefaniuk.

W osobnym projekcie eksponaty bialskiego muzeum zostaną zdigitalizowane (zapisane w postaci cyfrowej) i udostępnione w internecie. Do wspomnianych inwestycji, wartych razem ponad 40 mln zł, Unia dołoży ponad 30 mln zł.

...i komunikację miejską

Niedawno miasto prezentowało nowe autobusy, które kupiono z zaoszczędzonych przez spółkę i magistrat pieniędzy, a już padają zapowiedzi zakupu kolejnych.

W ramach SIT zostanie sprowadzonych 5 nowoczesnych autobusów, spełniających normę EURO VI. Do tego wybudowanych będzie 6 wiat przystankowych, 6 zatok autobusowych wraz z infrastrukturą, umożliwiającą dogodne korzystanie z przystanków, również przez osoby niepełnosprawne. Powstanie też 5 tablic informacji pasażerskiej, podających m.in. czas oczekiwania i odjazdu autobusów. 

Jest też dobra wiadomość dla sympatyków jazdy na rowerze. W ramach wspomnianego projektu oraz kolejnego, pod nazwą "Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych", powstanie także prawie 30 km ścieżek rowerowych.

Będzie kąpielisko

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy już niebawem przestaną pomstować, że w Białej Podlaskiej nie ma kąpieliska, a ma je na przykład niewielki Łuków. – Planujemy taką atrakcję w miejscu obecnych stawów, które zmienią się w miejsce edukacji przyrodniczej i rekreacji. – informuje Stefaniuk.

W ramach SIT planowane jest także utworzenie miejskiego systemu pomiaru zanieczyszczenia powietrza i informowania mieszkańców. Poza tym miasto stawia na oświetlenie energooszczędne. Koszt projektu dotyczącego oświetlenia to 1,2 mln zł, z czego unijny wkład to 1 mln zł.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 4/2018

Justyna Dragan

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
josef
josef 25.01.2018, 19:29
Biała Podlaska wg raportu PAN jest w grupie miast zagrożonych bankructwem w bardzo wysokim stopniu.Te wszystkie podpisy Stefaniuka są pod dyktando hrabiego Biereckiego i jemu w przyszłości mają służyć.Bialczanie obudźcie się ,bo was okradają.
Xyz
Xyz 24.01.2018, 16:57
Bajki Darka...
Ww
Ww 23.01.2018, 13:37
A roboty jak nie ma tak i nie będzie.
stęskniony za Białą
stęskniony za Białą 23.01.2018, 10:31
Myślałem, że jak postanie w Białej pomnik Lecha, to prezes nas sobie upodoba i chociaż tą autostradę wybuduje...

Pozostałe