Region: O pograniczu w naukowej publikacji

  • 16.02.2018, 08:35
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Region: O pograniczu w naukowej publikacji
Pochodzący z Siedlec wykładowca akademicki Adam Bobryk zainteresował się naszym przygranicznym regionem i poświęcił mu rozdział w publikacji "Polskie pogranicza w procesie przemian. Tom IV" pod redakcją Zbigniewa Kurcza. W tekście jest mnóstwo odniesień do artykułów ze "Słowa Podlasia" z ostatnich lat.

Książka ta jest kontynuacją cyklu "Polskie pogranicza w procesie przemian" i, podobnie jak poprzednie tomy, zawiera teksty autorów reprezentujących prawie wszystkie ważniejsze ośrodki na co dzień zajmujące się badaniem pograniczy. W 428-stronicowej publikacji podjęto takie kwestie jak: sąsiedztwa narodowe, tożsamość i przestępczość na pograniczach, propagowanie i praktykowanie transgraniczności, współpraca i rywalizacja gospodarcza na pograniczach, sprawy mniejszościowe czy społeczne problemy południowego, wschodniego i zachodniego pogranicza Polski.

Adam Bobryk jest autorem rozdziału "Między Unią Europejską a Wspólnotą Niepodległych Państw w świetle publikacji "Słowa Podlasia" (2015-2016)". Porusza tam szeroko pojętą problematykę pogranicza polsko-białoruskiego od przestępczości aż po kulturę. Wiele miejsca poświęca współpracy lokalnych samorządów, chociażby Terespola, Janowa Podlaskiego czy Wisznic ze stroną białoruską. Lokalni samorządowcy wymieniają tam liczne korzyści z tej sąsiedzkiej współpracy. Nie każde miasto podziela ten entuzjazm. Uwadze autora nie umknął także fakt, że Biała Podlaska w 2015 roku wystąpiła ze Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug. Prezydent Dariusz Stefaniuk argumentował to wtedy oszczędnościami.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 7/2018

Justyna Dragan

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe