Powiat parczewski: ASF znów zaatakował. Wybito prawie 300 świń

  • 12.06.2018, 09:45
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Powiat parczewski: ASF znów zaatakował. Wybito prawie 300 świń
Prawie 300 sztuk świń zabito w piątek w gospodarstwie w Puchowej Górze. Powodem był wirus Afrykańskiego Pomoru Świń, który pojawił się w hodowli. Gospodarz szacuje straty na około 300 tys. zł.

Gorączka u kilku świń wystąpiła 1 czerwca. Właściciel gospodarstwa zawiadomił lekarza weterynarii. Leczenie nie przynosiło jednak oczekiwanego efektu, a zwierzęta były coraz bardziej osłabione. Pierwszych kilka sztuk padło cztery dni później, następnego dnia kolejne. - Pobrano próbki krwi do badań. W czwartek po południu puławski instytut potwierdził, że świnie padły z powodu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń – mówi zrozpaczony właściciel hodowli.

Poszkodowany zajmuje się hodowlą trzody chlewnej od 9 lat. Jego stado liczyło około 400 sztuk zwierząt. - 100 sztuk udało mi się sprzedać niedawno. W oborze miałem jeszcze 290 świń. Wszystkie zostały ogłuszone prądem i zabite specjalnym pistoletem z bolcem. Potem poszły do utylizacji – relacjonuje właściciel gospodarstwa. Mężczyzna stracił około 300 tys. zł. Dodatkowo ma półroczny zakaz stawiania nowej hodowli. Nie wiadomo, czy po tym okresie zakaz zostanie mu zniesiony. - Nie wiem co będzie dalej i z czego będę czerpał dochody – załamuje ręce.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 24/2018

TWA

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe