POWIAT PARCZEWSKI: Sosnowica coraz zamożniejsza w przeliczeniu na jednego mieszkańca

  • 09.08.2018, 09:30
  • TWA
POWIAT PARCZEWSKI: Sosnowica coraz zamożniejsza w przeliczeniu na jednego mieszkańca
Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało ranking zamożności za 2017 rok. W porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia zaszło trochę zmian. Starostwo utrzymało pozycję sprzed roku. Parczew wspiął się nieznacznie do góry. Największy skok odnotowała Sosnowica, która awansowała w rankingu o grubo ponad 600 miejsc.

Według autorów rankingu, w 2017 roku spośród najważniejszych źródeł dochodów gmin najszybciej wzrosły udziały w PIT – o prawie 8 proc. - Rok 2017 przyniósł także stopniowy wzrost wydatków inwestycyjnych, po zapaści jaka miała miejsce w 2016 r. Ponadto trzeci rok z rzędu spadało zadłużenie samorządów, co też miało przełożenie na pozycję na liście. Było najniższe od 2010 roku. Bardzo szybki zeszłoroczny wzrost, nie wiązał się jednak ze wzrostem faktycznej zamożności, ale ze środkami przekazanymi na realizację programu 500 plus – przekonują twórcy zestawienia.

Ranking został przygotowany podobnie jak rok temu. Pominięto jednak wpływy z dotacji celowych, które zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych, mogą mieć ogromny wpływ na pozycję. Jak w wypadły samorządy z powiatu parczewskiego? Starostwo utrzymało miejsce sprzed roku, choć jest ono bardzo odległe, bo dopiero 269 na 314 powiatów. Wskaźnik zamożności w przeliczeniu na mieszkańca wynosi zaledwie 577,27 zł i jest o połowę niższy od tego, jaki mają powiaty z czołówki rankingu. Z kolei miasto Parczew awansowało o jedną pozycję z 230 na 229 miejsce. Z zestawienia wynika, że na jednego mieszkańca przypada kwota 2.511,52 zł.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 32/2018

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe