Kodeń: Atmosfera rodem jak z dawnej epoki [GALERIA]

  • 21.08.2018, 11:18
  • Anna Chodyka
Kodeń: Atmosfera rodem jak z dawnej epoki [GALERIA]
W Kodniu, pierwszy raz, od setek lat, odbył się Jarmark Sapieżyński. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem gości i lokalnych mieszkańców. Swoje stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem zaprezentowało ponad czterdziestu wystawców.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w bazylice mniejszej cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Jedności. Następnie uroczyście przemaszerowano na kalwarię kodeńską. W orszaku wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, nawiązujące strojami do stylu, w jakim ubierali się rycerze w średniowieczu. Po otwarciu imprezy przez wójta Jerzego Trocia, można było obejrzeć bardzo efektowny kaskaderski pokaz konny. Z kolei na scenie wystąpiła Kodeńska Orkiestra Dęta, grupa teatralna "Perły Życia" z ŚDS w Kodniu, zespół śpiewaczy "Kalina" z Kostomłot, chór szkolny z Kodnia, grupa "Jarzębina" z Zabłocia, "Top Girls" , "Cygańskie Rytmy" z Hańska, "Mołodyczki" z Szacka, a także "Clubbersi". Zabawę urozmaicił też m.in. pokaz walk pieszych oraz gry i zabawy plebejskie, a także nauka tańca dawnego i pokaz fajerwerków.

– Urządziliśmy Jarmark Sapieżyński, ponieważ to Sapiehowie zbudowali Kodeń. Przyczynili się do jego rozwoju i byli właścicielami tej miejscowości. Ze zgodą od króla na założenie miasta, otrzymali również przywilej organizowania jarmarków. W czasach świetności tego rodu, odbywały się w Kodniu trzy znaczące jarmarki, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Mikołaja i w Niedzielę Palmową – wyjaśnia Jacek Malarski z Towarzystwa Przyjaciół Kodnia. Dodaje, że poza tym miały też miejsce cotygodniowe targi, które odbywają się do dziś, w każdy czwartek.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 34/2018

 

 

 

Anna Chodyka

Zdjęcia (104)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe