REGION: W sejmiku samodzielnie rządzi PiS

  • 31.10.2018, 10:11
  • Joanna Danielewicz
REGION: W sejmiku samodzielnie rządzi PiS
Na 33 radnych z terenu byłego województwa bialskopodlaskiego, czyli trzeciego okręgu wyborczego, do Sejmiku Lubelszczyzny weszło sześciu radnych. Najlepszy wynik należał do Riada Haidara, który zdobył 18 tys. 826 głosów.

Liczenie głosów do Sejmiku trwało do późnego popołudnia w powyborczą środę, 24 października. Tuż po wyborach były jeszcze przypuszczenia, że PSL utrzyma władzę i zdobędzie tyle mandatów, że da mu to możliwość na stworzenie koalicji i utrzymanie władzy. W środę wieczorem wszystko było jasne. PiS zdobył 18 mandatów i samodzielną władzę, PSL – 7, tyle samo Koalicja Obywatelska, a SLD – 1. Lewica zawdzięcza zresztą mandat Riadowi Haidarowi, bialskiemu lekarzowi neonatologii, który jednocześnie zyskał najwięcej głosów spośród kandydatów z okręgu nr 3 (miasto Biała Podlaska, powiaty: bialski, parczewski, radzyński, łukowski), zdobywając poparcie 18 tys. 826 wyborców.

Marszałek Sławomir Sosnowski podziękował wszystkim za współpracę, za oddane głosy i zapewnił o dalszej wytężonej pracy na rzecz województwa. Do Sejmiku wszedł z trzecim wynikiem w okręgu, czyli 18 tys. 443. Oprócz niego PSL reprezentować w województwie będzie jeszcze z naszego terenu Przemysław Litwiniuk, dotychczasowy przewodniczący rady Sejmiku Lubelskiego. – Zdecydowały nawet nie tyle wsie, co małe miasta. Z wynikiem trudno polemizować, choć nie da się ukryć, że można mieć zastrzeżenia jak zwykle do mechanizmu liczenia, czyli metody D`Hondta, która premiuje dodatkowo najlepsze wyniki. To sprawia, że głos nie jest równy głosowi, a to jest sprzeczne z zasadą demokracji – mówi Przemysław Litwiniuk, dodaje jednak, że od lat toczy się ta sama dyskusja, ale po wyborach, ci którzy z metody otrzymali profity, nie podejmują się wprowadzania zmian.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 43

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe