Radzyń Podlaski: Archiwum zmieni siedzibę za trzy lata

  • 28.11.2018, 12:00
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Archiwum zmieni siedzibę za trzy lata
O tym, że w skrzydle wschodnim pałacu Potockich ma się zainstalować radzyński oddział Archiwum Państwowego wiadomo już od roku. Tej jesieni najemca przejął zresztą wydzierżawioną pałacową powierzchnię. Jednak do momentu jej zasiedlenia minie prawdopodobnie jeszcze kilka lat. Takie informacje płynął do nas z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Przekazania pomieszczeń w pałacu Potockich pod działalność radzyńskiego oddziału AP oczekiwano w kampanii wyborczej. Chodziły słuchy, że obecny burmistrz, a ówczesny kandydat na tę funkcję, będzie chciał podnieść swoje notowania przekazaniem z pompą części pałacu nowemu dzierżawcy, by dać sygnał mieszkańcom, że potrafi znaleźć sposób na finansowanie zabytku. Nic takiego się nie zdarzyło. Ale powierzchnie pałacowe są już we władaniu Archiwum.

Założenie miasta na zagospodarowanie pałacu jest konsekwentne. Skrzydło zachodnie we władanie objęła szkoła muzyczna. Korpus główny, jak zresztą przypomniał tydzień temu w rozmowie z nami, tuż po złożeniu ślubowania na kolejną kadencję, burmistrz Rebek – będzie w całości przekazany na cele kulturalne i społeczne. – Będą tu miały swoją siedzibę stowarzyszenia, klub fotograficzny, będzie kawiarnia – wyliczał burmistrz. To założenia przygotowanego w tamtej kadencji projektu zagospodarowania pałacu. W skrzydle wschodnim, zakończonym odnowionym niedawno pawilonem południowym, miasto zaplanowało przekazanie pomieszczeń Archiwum Państwowemu, które w pałacu już przed laty urzędowało.

Cały artykuł przeczytacie w najbliższym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 48

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe