Gmina Radzyń Podlaski: Inwestycja za trzy miliony nie może dominować

  • 09.01.2019, 11:50
  • Joanna Danielewicz
Gmina Radzyń Podlaski: Inwestycja za trzy miliony nie może dominować
W tegorocznym, przyjętym z końcem grudnia budżecie na rok 2019, zapisano inwestycję związaną z budową szkoły w Branicy Radzyńskiej. To jedna z wyborczych obietnic wójta i bardzo potrzebne przedsięwzięcie, bo dzieci w trybie awaryjnym w tym roku uczą się w świetlicy wiejskiej. By nowa inwestycja powstała, trzeba będzie spełnić kilka warunków - finansowych i konserwatorskich.

Przypomnijmy, że pod koniec wakacji okazało się, że dzieci z SP w Branicy Radzyńskiej nie będą mogły kontynuować nauki w dotychczasowej siedzibie szkoły – zabytkowym pałacyku, niegdyś podmiejskiej rezydencji Potockich. Stan budynku niepokoił inspektorów już od lat. W 2015 roku szkoła otrzymała wytyczne co do stanu budynku i potrzebnych napraw. Poważne zastrzeżenia dotyczyły dachu i stropów, które w znacznej części są trzcinowe. W maju 2018 roku w pałacyku znów odbyła się kontrola stanu budynku. Inspekcja budowlana, wraz z konserwatorem zdecydowała, że szkoła w pałacyku może dalej funkcjonować, pod warunkiem, że do 1 września zalecane remonty zostaną przeprowadzone.

Wiesław Mazurek osobiście otwierał ten rok szkolny w Branicy. Zapewniał wówczas rodziców i dzieci, że sytuacja jaka zastała ich z początkiem roku jest tymczasowa, bo w przyszłym roku rozpocznie się budowa nowego obiektu szkolnego. W budżecie na ten rok zapisano więc 3 mln złotych właśnie na budowę nowej szkoły w Branicy. Jednak radni mają pewne wątpliwości, bo zastanawiają się czy budowa szkoły nie jest uzależniona od pozyskania funduszy z zewnątrz. W kwocie zawartej w budżecie, 2/3 ma pochodzić z dofinansowania. – A co, jeśli tych pieniędzy się nie otrzyma? Wtedy wstrzyma się prace, zaciągnie kredyt czy zarzuci plany? A co z pieniędzmi wydanymi na projektowanie, planowanie budowy? Trochę to palcem po wodzie pisane, co nie znaczy, że jestem przeciw budowie szkoły w Branicy – mówił radny Ryszard Król.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe