Biała Podlaska: Najlepiej wspominamy tych, którzy nie wracają [GALERIA]

  • 19.02.2019, 12:36
  • Paulina Chodyka
Biała Podlaska: Najlepiej wspominamy tych, którzy nie wracają [GALERIA]
Więzienie w Białej Podlaskiej obchodzi w tym roku jubileusz 120-lecia istnienia. Historia zakładu jest zatem długa i bogata. Obchody jubileuszu uświetniono więc zorganizowaniem właśnie w Białej Podlaskiej wojewódzkich uroczystości związanych ze świętem Służby Więziennej.

Początkowo do celów więziennych w Białej Podlaskiej służyły podziemia Parku Radziwiłłowskiego, jednak kiedy ich stan nie pozwalał dłużej na użytkowanie, rosyjski zaborca podjął decyzję o wybudowaniu nowego budynku na północno-wschodnim wówczas krańcu miasta. Za datę powstania więzienia uznaje się rok 1898, kiedy zakończona została trwająca dwa lata budowa. W zakładzie znajdowało się wtedy 81 miejsc dla kobiet i mężczyzn. Obecnie jednostka w Białej Podlaskiej może pomieścić 270 skazanych, a jej oddział zewnętrzny w Zabłociu – 125.

Obecnym dyrektorem Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, od 1 kwietnia 2017 r., jest ppłk Damian Frańczak, który służbę więzienną pełni od 1 maja 1999 roku, czyli prawie od 20 lat. – Cecha charakteru, jaką powinien posiadać funkcjonariusz służby więziennej to przede wszystkim duża odporność na stres. Pracujemy z określonego rodzaju ludźmi, którzy poprzez popełnienie przestępstwa zostali wykluczeni ze społeczeństwa. W mojej dotychczasowej pracy wiele było sytuacji, w której trzeba było zachować zimną krew. Jedną z nich była próba samobójcza jednego z więźniów we włodawskim zakładzie, która niestety zakończyła się śmiercią więźnia. Byłem świadkiem całego tego zajścia, reanimacji, bardzo traumatyczna sytuacja dla wszystkich, którzy to widzieli– opowiada ppłk Damian Frańczak, dyrektor bialskiego zakładu karnego.

W piątek, 15 lutego, odbyły się uroczystości związane z obchodami 120-lecia Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Jednocześnie stały się one okazją do zorganizowania tu  wojewódzkich obchodów 100-lecia Służby Więziennej w Polsce.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 8

Paulina Chodyka

Zdjęcia (64)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe