Gmina Jabłoń: Podziwiali Zamoyskiego

  • 07.06.2019, 09:00
  • (TWA)
Gmina Jabłoń: Podziwiali Zamoyskiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło wszystkie dzieła Augusta Zamoyskiego. Radości z tego powodu nie kryją mieszkańcy gminy Jabłoń, którzy artystę uważają za rodaka.

August Zamoyski uznawany jest za wybitnego polskiego rzeźbiarza. Tworzył neoklasyczne syntetyczne głowy i akty. Do czasu okupacji naszego kraju był właścicielem Jabłonia. Stąd takie uznanie lokalnej społeczności w kierunku artysty.

Gmina czci jego pamięć w każdy możliwy sposób. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w Jabłoniu. Od ponad 25 lat organizowane są też przeróżne wydarzenia kulturalne o zasięgu krajowym, przypominające o jego życiu i twórczości.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się plenery rzeźbiarskie oraz wyścigi kolarskie przypominające rajd z 1925 roku "W 21 dni z Paryża do Zakopanego", w którym Zamoyski wziął udział. W Jabłoniu funkcjonuje również jedyne na świecie muzeum Augusta Zamoyskiego.

Mieszkańcy gminy, gdy tylko dowiedzieli się, że wszystkie dzieła tego wielkiego artysty trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie natychmiast zorganizowali wyjazd do stolicy, aby je obejrzeć.

(TWA)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe