Gmina Wisznice: Duchowny nie pójdzie za kraty

  • 26.06.2019, 09:44
  • Marcin Kozarski
Gmina Wisznice: Duchowny nie pójdzie za kraty
45-letni Dariusz R., proboszcz i katecheta z Polubicz, którego parczewska prokuratura podejrzewa o znęcanie się nad 12-letnim uczniem szkoły podstawowej pozostanie na wolności. Tak zdecydował w ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Lublinie, który utrzymał w mocy wcześniejsze postanowienie.

Na początku czerwca prokuratura zwróciła się o tymczasowe aresztowanie kapłana. Nie trafił on jednak do aresztu, ze względu na niekaralność i ustabilizowany tryb życia. Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim odrzucił możliwość matactwa. Założył też, że w przypadku udowodnienia mu winy, kara pozbawienia wolności będzie z warunkowym zawieszeniem. Jednocześnie zakazał mu kontaktowania się z uczniem i prowadzenia zajęć z młodzieżą, zastosował także policyjny dozór. Parczewscy śledczy sporządzili jednak zażalenie, które rozpatrzono w środę, 19 czerwca. - Wniosku prokuratora nie uwzględniono - informuje Magdalena Dobosz z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Lublinie. 

Sąd odwoławczy uznał, że podstawowe dowody zostały zabezpieczone, zaś na ich kształt duchowny nie ma wpływu. Nie podzielił też obaw o prawidłowość postępowania, "nawet w kontekście postawy procesowej podejrzanego, jak i podjętych przez niego prób zdyskredytowania wiarygodności zeznań pokrzywdzonego". Nadmienił też m.in., "że zgromadzony materiał dowodowy przekonuje o tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Dariusz R. dopuścił się zarzucanego mu przestępstwa".

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 26

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
FAN SŁOWA PODLASIA
FAN SŁOWA PODLASIA 27.06.2019, 09:40
A znacie kulisy tej sytuacji? Znowu Słowo Podlasia robi dramatyczny nagłówek, żeby wzbudzać sensację wśród czytelników... Od mieszkańców miejscowości wiadomo trochę więcej na temat tej sprawy... Brak słów do tej gazety, już dawno się wykoleiła, ale widzę po przegranej kampanii wyborczej spadek jakości przekazywanych informacji jest taki sam, jak w trakcie jej trwania... Szkoda, że oceniamy przez pryzmat jednej strony, jest nagonka na kościół, więc wiadomą sprawą jest, że nie ważne czy Ksiądz jest winny czy nie i tak go skażecie... Akurat ta sprawa ma drugie dno... Macie pewność, że proboszcz już nie opuścił parafii? Może warto zapytać parafian? Słowo Podlasia - obiektywizm, znacie pojęcie?
ZP
ZP 27.06.2019, 11:22
A ja z ciekawoscia bym przeczytała jaki bedzie finał tej sprawy w sadzie i czy biskup wyciagnie jakies konsekwencje wobec nagannego zachowania ksiedza. A co do pytan do parafian to pani dyrektor w poprzednim artykule wypowiedziala sie juz ze niby nic nie wiedziala o zaistnialej sytuacji, co dla mnie smieszne bylo. Reszta parafian zapewne też znajac zycie nie powiedziala by nic przed dziennikarzem przeciw proboszczowi.
Zażenowany
Zażenowany 26.06.2019, 14:41
Jakby miał honor to by tą parafię opuścił ale oczywiscie bogatsza strona parafii na to nie pozwpli i zostanie dalej będzię robił swoje.A potem dziwne że ludzie od kościoła (a raczej tego co się w nim obecnie dzieje)się odwracają...
Ola
Ola 26.06.2019, 16:39
Dlaczego miałby opuścić parafię. Jest świetnym proboszczem i parafianie są bardzo zadowoleni z jego posługi.
Parafianin
Parafianin 27.06.2019, 16:07
Dla bogatych ze wsi tak .Inni mniej zamożni mają inne zdanie.
ZP
ZP 27.06.2019, 18:16
Biznesmeni bronia biznesmena. Ksiadz powinien byc na pierwszym miejscu ksiedzem a nie odwrotnie.
Zla parafianka
Zla parafianka 26.06.2019, 21:53
Wlasnie pokazal jakim swietnym proboszczem jest.
biskup
biskup 26.06.2019, 12:41
tylko się znęcał a przecież mógł gwałcić, w czym więc problem?

Pozostałe