Jadwiga Szypiło

  • 03.07.2019, 13:06 (aktualizacja 08.07.2019, 17:27)
  • (jlk)
Jadwiga Szypiło
Jadwiga Szypiło od 1971 roku jest opiekunem Zespołu Śpiewaczego z Rozwadówki. Potrafi zrzeszać wokół siebie kolejne pokolenia młodych ludzi i przekazywać młodym lokalną tradycję i kulturę.

Dzięki niej zespół uczestniczył w Przeglądach Kapel i Śpiewaków Ludowych, przeglądach kolęd w Zalesiu, Tucznej, Sławatyczach, Konstantynowie, Opolu Lubelskim, Serpelicach i wielu innych na terenie powiatu i województwa. Zdobywał niejednokrotnie nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Dzięki Jadwidze Szypiło w repertuarze zespołu znalazł się piękny obrzęd dożynkowy, ukazujący jak przed drugą wojną światową wyglądała praca rolnika od siewu do zbioru. W obrzędzie tym wykorzystano oryginalne stroje oraz narzędzia rolnicze przy poszczególnych pracach. 

Jadwiga Szypiło pełniła też funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce. To w tym czasie powstał duży gmach ośrodka kultury, który do dzisiaj służy mieszkańcom i jest miejscem organizacji różnych uroczystości kulturowych. Wiele lat prowadziła działalność społeczną w dziedzinie kultury.  Do dziś służy bezinteresowną pomocą i wsparciem dla stowarzyszeń oraz instytucji kultury i oświaty nie tylko w gminie Sosnówka, ale również na terenie całego powiatu bialskiego.

W 2017 roku otrzymała Odznakę Honorową "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego". Jej pasją są kolekcjonowanie strojów ludowych oraz gotowanie. Za swe pierogi została wielokrotnie nagrodzona, m.in. na  IV Wojewódzkim Święcie Ziół w Milanowie, II Lubelskim Święcie Ziół "Na zielarskim szlaku" czy  XXIX Międzynarodowej Biesiadzie Nadbużańskiej w Sławatyczach.

Aby zagłosować na Jadwigę Szypiło należy wyciąć kupon z aktualnego numeru Słowa Podlasia lub wysłać SMS o treści SGO.11  na numer 7248 (Koszt 2,46 zł z VAT za SMS)

(jlk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe