Gmina Łomazy: Festiwal w gwarze podlaskiej

  • 11.07.2019, 11:27
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Łomazy: Festiwal w gwarze podlaskiej
Przygotowywanie korowajów, pieśni w gwarze podlaskiej oraz festyn rodzinny – takie atrakcje przygotowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Tłoka", Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach oraz mieszkańcy wsi Koszoły w minioną niedzielę. Miejscowość obchodziła 470-lecie założenia. Słowo Podlasia było patronem medialnym wydarzenia.

Świętowanie rozpoczęto od warsztatów wypieku korowajów, w którym głównie uczestniczyły dzieci. To dla nich zaplanowano również szereg atrakcji, w tym konkursy, plac zabaw, boisko do siatki, piłki nożnej, dmuchańce, malowanie twarzy, robienie baniek mydlanych, watę cukrową, popcorn czy lizaki. Zarówno młodzi, jak i starsi mieli okazję obejrzeć sale w budynku byłej szkoły, w której przeróżne inicjatywy organizowali członkowie stowarzyszenia.

Najważniejszym punktem wydarzenia był I Regionalny Przegląd Pieśni w Gwarze Podlaskiej im. Aleksandra Oleszczuka. – Pochodzący z Kolembród laureat nagrody im. Oskara Kolberga jest autorem pracy ludoznawczej "Zboże i chleb w zwyczajach ludowych na Podlasiu", kilkunastu  artykułów o pieśniach i zwyczajach podlaskich, "Śpiewnika szkolnego szkoły powszechnej II stopnia", "Ludowych obrzędów weselnych na Podlasiu", "Pieśni ludowych Podlasia" i innych – mówi prezes "Tłoki" Cezary Nowogrodzki.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 28

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe