Nasza pomoc jest wymierna

  • 23.08.2019, 09:30
  • red
Nasza pomoc jest wymierna
Rozmowa z dr. Marcinem Romanowskim, wiceministrem sprawiedliwości, o działaniach Funduszu Sprawiedliwości i skali pomocy

Panie ministrze, zadeklarował pan pomoc osobom pokrzywdzonym w naszym regionie. Jaka będzie jej skala?

– Już wsparliśmy ochotnicze straże pożarne w ponad stu miejscowościach regionu kwotą ponad czterech milionów złotych. To nie koniec. Teraz podpisujemy listy intencyjne w ramach "Sieciowania pomocy", czyli Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019-21, który został przyjęty w zeszłym roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Program ten obejmuje udzielanie wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, a także świadkom przestępstw. W całej Polsce tworzymy Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, na którą składa się aż 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych. Działa już także infolinia służąca pomocą ofiarom przestępstw. Ważne jest to, aby każdy, kto został pokrzywdzony przestępstwem, miał świadomość, że może liczyć na naszą pomoc.

Pierwsze ośrodki już działają w Zamościu, Parczewie i Lublinie...

– Tym ośrodkom podporządkowane są liczne punkty lokalne, dla przykładu w Chełmie punkt pomocy działa przy ul. Pocztowej 42/43. Zapraszamy tam we wtorki i czwartki od godziny 8 do godziny 16. Jeśli ktoś nie chce lub nie może przyjść osobiście na spotkanie z naszym pracownikiem, może skorzystać z ogólnopolskiej infolinii 222 309 900 lub z telefonu alarmowego dla regionu – nr 504 806 438. Dodatkowo mamy telefon alarmowy dedykowany Chełmowi – 887 219 361. Numery te są czynne przez cały tydzień.

System pomocy wymaga poszerzonej współpracy z instytucjami gminnymi i powiatowymi,  a także koordynacji z działaniami organizacji pozarządowych, kontaktów z przedstawicielami prokuratury, sądów, ale przede wszystkim z policją i strażą pożarną. Rozpoczęliśmy w ubiegłym tygodniu cykl spotkań, które mają jeszcze bardziej usprawnić działanie tego mechanizmu.

red

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stopisowi
Stopisowi 26.08.2019, 06:47
Tania propaganda PiS!

Pozostałe