Powiat parczewski: Sosnowica upamiętniła Krahelską

  • 18.10.2019, 07:20
  • Tomasz Wachulski
Powiat parczewski: Sosnowica upamiętniła Krahelską
Wspomnienia, spektakl w wykonaniu stowarzyszenia harcerzy seniorów, prezentacja filmu oraz otwarcie wystawy. W taki sposób w Sosnowicy świętowano 75. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego oraz 75. rocznicę śmierci Krystyny Krahelskiej, która jest patronką Gminnej Biblioteki Publicznej w Sosnowicy.

Oprócz władz lokalnych i wojewódzkich w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji i związków z całego regionu, lokalni artyści ludowi, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, sołtysi oraz zwykli mieszkańcy.

Mnóstwo czasu poświecono życiu Krystyny Krahelskiej, jej odwadze, poświęceniu dla drugiego człowieka i zaangażowaniu w działalność konspiracyjną. W dalszej części spotkania Jadwiga Ogłazińska odśpiewała utwór „Polesia czar”, natomiast Kamila Sternik, Katarzyna Staniak i Ewa Wojciechowska przypomniały poezję Krahelskiej.

Z kolei spektakl pod tytułem „Godzina W” w wykonaniu Stowarzyszenia Harcerzy Seniorów „Okęcie” z Warszawy dla wielu zgromadzonych na uroczystościach był ogromnym przeżyciem, pełnym wspomnień, refleksji i wzruszeń. Ponadto zaprezentowano wydawnictwa pt. „Niezłomna Warszawska Syrenka” oraz „ Krystyna Krahelska – zbiór wierszy 1927 – 1944”. Współautorki publikacji Marzena Grochowska oraz Beata Tomecka opowiedziały o kulisach powstania tych zbiorów. Pierwsza z nich przekonywała, że całe swoje życie poświęciła twórczości Krahelskiej. Opracowała nawet biografię, w której przedstawiła ją jako młodą, waleczną, odważną i wyjątkową kobietę.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 października

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe