Biała Podlaska: To jest szkoła rzemieślnicza, miejsce, gdzie uczymy się zawodu i życia!

  • 23.10.2019, 09:06
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: To jest szkoła rzemieślnicza, miejsce, gdzie uczymy się zawodu i życia!
Z okazji 20-lecia istnienia Szkół Rzemieślniczych w Białej Podlaskiej odbyła się prezentacja historii placówki, a po niej został zorganizowany bal dla nauczycieli i zaproszonych gości. Patronat nad wydarzeniem sprawowało Słowo Podlasia. 

Szkoła powstała 1 września 1991 roku, wówczas zgodnie z ustawą mogły być zakładane placówki niepubliczne. Wtedy powołano Rzemieślniczą Szkołę Zawodową. - Placówka szybko zaczęła się rozwijać. W 2002 r. powstało gimnazjum, a następnie szkoły dla dorosłych: liceum i technikum. W tej chwili działa szkoła branżowa rzemieślnicza I stopnia, jest też technikum i liceum rzemieślnicze oraz gimnazjum. Kształcimy aż w piętnastu kierunkach – wyjaśnia dyrektor Maciej Czech. - Dziś świętujemy we własnym gronie. Zaproszeni są goście z izby rzemieślniczej, a także nauczyciele – dodaje. I informuje, że w szkołach od ich powstania pracowało już około dziewięćdziesięciu nauczycieli. – Obecnie jest stu pięćdziesięciu uczniów, ale bywały lata kiedy uczyło się w placówce nawet trzysta osób. Szkoła prowadzi wymianę zagraniczną z Francją i z Niemcami, uczniowie jeżdżą też do Hiszpanii, gdzie odbywają się dwutygodniowe staże. Wymiany trwają od 2003 r. Moim marzeniem jest to, by szkoła miała własny budynek – wyjawia dyrektor Szkół Rzemieślniczych. 

- To bardzo ważna chwila dla Szkół Rzemieślniczych. Kiedy współuczestniczyłem w powoływaniu placówki nie sądziłem, że środowisko tak się rozrośnie. Jestem niezmiernie zadowolony, że z naszej szkoły przez ten okres wyszło prawie 2 tysiące rzemieślników. Najchętniej wybieranym kierunkiem jest branża motoryzacyjna, spożywcza czyli zawody: cukiernik i piekarz, wiele osób decyduje się kształcić też na fryzjerów i kosmetyczki. Z placówką współpracuje prawie dwieście zakładów pracy. Nauczycielem w szkole nie może być ktoś, kto nie ma tytułu mistrzowskiego i wykształcenia pedagogicznego, więc są to specjaliści, którzy potrafią przekazać merytorycznie wiedzę, a także przekazać jej praktyczne aspekty. Wielu uczniów podejmuje często dalszą naukę – opowiada Stanisław Edward Czech, wieloletni kierownik Cechu, prywatnie ojciec obecnego dyrektora, który ponad trzydzieści lat zarządzał Szkołą Rzemieślniczą.

Cały artykuł znajdziecie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 października

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe