Janów Podlaski: Kontrowersyjna zimowa aukcja

  • 10.12.2019, 09:10
  • Paulina Chodyka
Janów Podlaski: Kontrowersyjna zimowa aukcja
Wiele emocji wywołała zimowa aukcja koni na warszawskim Służewcu. Specjaliści jeszcze przed jej rozpoczęciem alarmowali, że mają tam zostać wysprzedane najlepsze konie z janowskiej stadniny. Ostatecznie do nowych właścicieli trafi 13 z 52 zaprezentowanych zwierząt, które łącznie uzyskały cenę 362 tys. euro. Minister rolnictwa uważa to za sukces, miłośnicy koni pozostają sceptyczni.  

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano wydarzenie pod nazwą Winter Star Horse Auction na warszawskim Służewcu. - Promocja i wsparcie polskiej hodowli, to najważniejsze cele organizowanej na torze Służewiec zimowej aukcji. 7 grudnia odbędzie się Winter Star Horse Auction, podczas której do licytacji wystawionych zostanie 56 wyścigowych koni pełnej krwi angielskiej i arabskich czystej krwi ze stadnin państwowych, jak również prywatnych hodowli – informował przed wydarzeniem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W konferencji prasowej prezentującej wydarzenie minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiadał z kolei: - Polska hodowla ma się dobrze i po udanym sezonie proponujemy aukcję koni. Te które nie zostaną sprzedane będą wystawiane na kolejnych aukcjach, a nie z wolnej ręki.

Wśród specjalistów informacja o zimowej aukcji od razu wzbudziła niepokój, bo na liście do sprzedania i dzierżawy znalazły się konie bardzo cenne dla polskiej hodowli. Najwięcej emocji wzbudziły Adelita i Pinga, 15-letnia czempionka świata, która była już wcześniej bohaterką afery z dzierżawcą. Obie pochodzą z SK Janów Podlaski. W związku z tym apelowali do Ardanowskiego. W tej sprawie zajął stanowisko również Polski Związek Hodowców Koni Arabskich. - W związku z wieloma kontrowersjami związanymi z dzierżawą koni w przeszłości, zarząd PZHKA zwraca się z apelem do prezesów stadnin państwowych oraz organów ich nadzorujących - KOWR i ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a także organizatora aukcji, o należyte zabezpieczenie interesów polskiej hodowli. Jeżeli dzierżawa klaczy ma się wiązać z pobieraniem zarodków, powinno się wskazać na ograniczenie kontraktowe, zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, czyli tylko do jednego zarodka w danym roku. Jest to zgodne z programem hodowlanym Polskiej Księgi stadnej Koni Rasy Arabskiej Czystej Krwi i z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Z tego też względu, Zarząd Związku zwraca się z prośbą do organizatora aukcji, o podanie do publicznej wiadomości, jakie są założenia, co do planowanych umów dzierżawy klaczy – pisał w oświadczeniu zarząd związku.

Zimową aukcję przemówieniem rozpoczął minister rolnictwa. – Dziś, podobnie jak kilka miesięcy temu w Janowie pokazujemy, jaka jest prawda o polskich koniach. Nie pozwolę na dalsze kłamstwa szkalujące naszą ojczyznę. Nie było żadnej zapaści hodowli koni w Polsce – stwierdził. 

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 grudnia

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe