Łosice: Wzrosną podatki i opłaty za śmieci

  • 16.12.2019, 10:40
  • Joanna Gąska
Łosice: Wzrosną podatki i opłaty za śmieci
Wzrost płacy minimalnej, podwyżki dla nauczycieli oraz opłat za energię elektryczną nadszarpnęły również budżet miasta i gminy. Samorząd zaplanował więc podwyżki podatków oraz opłat za odbiór śmieci. W myśl nowej ustawy nie może już partycypować w kosztach związanych z gospodarowaniem odpadami, musi także dostosować stawki podatkowe do obowiązujących przepisów.

Mijający rok okazał się niezwykle trudny pod względem finansowym dla samorządu miasta i gminy Łosice. - Zanotowaliśmy spadek dochodu z PIT-u, a zapowiedziana przez ministerstwo prognoza wskazuje na kolejną obniżkę z tego tytułu - o 700 tys zł – mówi burmistrz Mariusz Kucewicz. Wzrost płacy minimalnej oraz wyłączenie dodatku stażowego z najniższej krajowej, spowodowało dodatkowe znaczne wydatki dla samorządów. - Wprowadzone podwyżki dla pracowników oświaty i dodatkowe wynagrodzenie za wychowawstwa równie skutecznie obciążają budżet. Do samorządu trafia wprawdzie subwencja na ucznia, jednak jest ona przekazywana jedynie na ucznia szkoły podstawowej. Na dzieci uczęszczające do przedszkoli czy zerówek subwencja nie jest przekazywana, więc 100 procent kosztów funkcjonowania tych placówek pokrywa samorząd. W przedszkolach samorządowych nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o Kartę Nauczyciela, więc ich też dotyczą podwyżki płac oraz dodatkowe wynagrodzenie za wychowawstwo. Dodatek to kwota 300 zł. Ten jeden składnik wynagrodzenia  wygenerował ok 230 zł wzrostu miesięcznych nakładów na jeden oddział. Dodajmy do tego podwyżkę płac i wtedy widzimy, że miesięczny wzrost nakładów finansowych potrzebnych do funkcjonowania jednego oddziału przedszkolnego jest naprawdę duży – wyjaśnia włodarz.

Kolejnym kosztem jest duży wzrost cen energii elektrycznej. - Pomimo utworzenia przez nasz samorząd grupy zakupowej z samorządem powiatowym i negocjacji umów to i tak ceny te są wyższe o 46 procent - wylicza burmistrz. Wszystkie te elementy wymuszają kolejne podwyżki. Jednym ze źródeł wpływów do budżetu są należności podatkowe od gruntów i nieruchomości. Wzrost kosztów wymusił również podwyżkę należności podatkowych od gruntów i nieruchomości. - Staramy się nie dokonywać drastycznych zmian, ale stawki, które były poniżej ministerialnych progów musiały zostać podniesione – dodaje. Udało się obniżyć podatek od gruntów rolnych o ponad 10 zł poniżej stawki ministerialnej. Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie natomiast o 17 groszy na metrze kwadratowym. Dla osób posiadających 100 metrowy dom roczny wzrost zamknie się w kwocie 17 zł. - Podatki od budynków przeznaczonych pod działalność gospodarczą zwiększą się o stopień inflacji, czyli zanotujemy wzrost o 38 gr na metrze kwadratowym. W obrocie kwalifikowanym materiałem siewnym wzrosną o 17 groszy za metr kwadratowy. Za budynki, w których udzielane są świadczenia zdrowotne zapłacimy o 8 gr więcej za metr kwadratowy. Za pozostałe budynki przeznaczone na odpłatną statutową działalność pożytku publicznego trzeba będzie zapłacić o 1 zł więcej za metr kwadratowy. O 5 gr więcej zapłacimy też za metr kwadratowy gruntu pod prowadzenie działalności gospodarczej. Podatek za metr kwadratowy gruntu związanego z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wrośnie o 35 gr na metrze kwadratowym, natomiast za grunty pod wodami o 9 gr. Wysokość podatku za pozostałe grunty zajęte na prowadzenie odpłatnej działalności statutowej wzrośnie o 11 gr za metr kwadratowy a w przypadku gruntów niezabudowanych o 6 gr – informuje burmistrz.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 grudnia

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Świadomy podatnik
Świadomy podatnik 23.12.2019, 23:30
Idź do rządu i wylewaj żale. Rząd zabrał samorządom czyli także waszej gminie dochody. Za to dał podwyżki dla nauczycieli i wzrost cen prądu i każe za to zapłacić gminie. Oprócz tego "dobry rząd" dał dla emerytów 13 emeryture, i 500+ dla wszystkich dzieci (ciekawe skąd wzięli na to pieniadze, prawda?), moze i Tobie coś dadzą?
Ewa
Ewa 21.12.2019, 22:18
Pan burmistrz w radzie ma swoich ludzi i robi co chce,bo wszystko rada przyklepie,a czy nie można trochę zaoszczędzić na imprezkach???
Marcel
Marcel 18.12.2019, 20:02
Ktoś to wogóle czyta???
Marcel
Marcel 17.12.2019, 18:36
A ile płacą podatku od nieruchomości właściciele tych olbrzymich kurników i pieczarkarni w powiecie Łosickkm??? Niech odpowie Pan Szanowny Burmistrz
Świadomy podatnik
Świadomy podatnik 23.12.2019, 23:40
Zapytaj ministra rolnictwa i pana premiera. Rząd uważa że właściciele kurników i pieczarkarni w całej Polsce wystarczy że zapłacą podatek od gruntów rolnych. Ponoć niejeden poseł ma taki biznes.
Aaaa
Aaaa 17.12.2019, 05:47
Ciekawe co na to renciści i emeryci bo albo zapłacić za śmieci albo leki bo nauczyciel musi mieć podwyżkę to jest chore mając częściową rentę niecałe 1tys i jak tu wyżyć . Może Pan burmistrz wypowie się jak to uczynić.
Grzegorz
Grzegorz 17.12.2019, 18:05
Renciści i emeryci otrzymali 13 emeryturę (a nie robią nic by emerytury były nieopodatkowane głosując na PiS za kiełbasę wyborczą z naszej własnej kieszeni), jesteśmy podobno krajem dobrobytu, wskaźniki wszelkiej maści idą w górę ku uciesze gawiedzi. Macie swoją dobrą zmianę i zapłacimy za nią wszyscy. I nie, za PO też nie jestem.

Pozostałe