Powiat bialski: Jest szansa na pracę w szpitalu

  • 11.01.2020, 07:41
  • Anna Chodyka
Powiat bialski: Jest szansa na pracę w szpitalu
W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu powstaną klasy o profilu medycznym. Podpisano już w tej sprawie list intencyjny z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Jego sygnatariuszami prócz dyrektora placówki byli też rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II oraz burmistrz miasta.

Dzięki temu od roku szkolnego 2020/2021 w szkole będą istniały klasy medyczne. Ich absolwenci będą mieli ułatwioną możliwość dostania się na studia na kierunkach pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, medycyna, a także biologia i chemia. Następnie otrzymają szansę zatrudnienia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. - Współpraca została nawiązana z dwóch powodów.  Pierwszy to taki, że uważam burmistrza Terespola za osobę z wizją, w którą wplata także edukację młodzieży. Drugim powodem jest to, iż szpital potrzebuje wykwalifikowanej kadry. Młodzi ludzie z pewnością nabiorą doświadczenia i zdobędą większą wiedzę, która będą mogli rozszerzać na studiach. Dla nas im większe kwalifikacje ma pracownik, tym lepiej. Z pewnością część młodych ludzi będziemy zachęcali do tego, by w szpitalu odbywali praktykę. Dzięki temu młodzież będzie miała też szansę lepiej poznać warunki pracy, jaką w przyszłości będzie wykonywać. Korzyść jest obopólna, gdyż licealiści zdobędą praktyczne umiejętności, a my mamy możliwość wyłuskiwać najlepszych. Obecnie jesteśmy w stanie zatrudnić każdego absolwenta pielęgniarstwa z PSW. Dlatego warto się zastanowić nad wyborem właśnie tego kierunku studiów – mówi dyrektor bialskiej lecznicy Adam Chodziński.  

Pomysł powstał po przeanalizowaniu ankiety, którą wypełniali uczniowie klasy ósmej z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu. Dotyczyła ona preferowanych kierunków kształcenia w szkole ponadpodstawowej. W kilku ankietach pojawiło się pytanie, czy możliwe jest utworzenie w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu klasy medycznej. - Pomyślałem wówczas: dlaczego nie? Przecież obecnie jest duże zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych. W dodatku naszym organem prowadzącym jest Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II, która kształci na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Po nawiązaniu kontaktu z dyrektorem Adamem Chodzińskim, który bardzo życzliwie przyjął pomysł utworzenia takiej klasy, powyższą propozycję przedstawiłem również rektorowi PSW, który stwierdził, że także uczelnia planuje podpisanie umowy o współpracy z bialskim szpitalem i zaproponował przygotowanie listu intencyjnego. Opracowałem go wspólnie z  prorektorem PSW doc. dr inż. Tomaszem Grudniewskim – wyjaśnia dyrektor liceum akademickiego Bogusław Korzeniewski.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 stycznia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe