Jacek Dukaj i jego fantastyka

  • 13.02.2020, 10:22
  • Artykuł sponsorowany
Jacek Dukaj i jego fantastyka
Jeden z najbardziej znanych polskich prozaików fantastycznych – Jacek Dukaj, wywołuje prawdziwe wydarzenie literackie każdą kolejną premierą swoich książek.

Więcej o autorze na Wikipedii. Pisarz ceniony jest za niekonwencjonalne hybrydy gatunkowe, sięganie do motywów biblijnych, a także częste wykorzystanie rzeczywistości cyberpunku. Do najbardziej znanych książek pisarza należą: 

1.”Po piśmie”

Ludzkość staje u progu nowej ery. Nowoczesne technologie stopniowo wyprowadzają z czasów pisma, a dotychczas znany człowiek przeobraża się w kompletnie nowy zestaw cech. Mechanizm zapominania o piśmie jest napędzany przez politykę i kulturę poprzez propagandę bezpośredniego wyrażania emocji zamiast użycia w tym celu pisma. Człowiek zaczyna tracić własne “ja” bezpowrotnie. 

2.”W kraju niewiernych” 


Zbiór opowiadań zawierający nagrodzone i szeroko cenione tytuły. Znalazły się tam między innymi : “Katedra”- metaforyczna podróż Księdza Lavone na planetoidę, gdzie przyjdzie mu sądzić pewnego męczennika, “Ruch generała” opisujący losy przywódcy magicznego statku oraz “Ziemia Chrystusa”, opowiadająca o rzeczywistości, w której Jezus nie umarł na krzyżu, ale stworzył Królestwo Niebieskie na Ziemi. 

3.”Extensa”


Daleka przyszłość po zagładzie ludzkości nakreślona pięknymi widokami i ponownie wolną od ludzkiej ręki przyrodą. Jednakże nie cały gatunek wyginął. Ocalali pałają się magią i ezoteryką, a kontakt żywych z martwymi jest tutaj na porządku dziennym. Poznajemy tutaj bohatera, który dzięki ciężkiej pracy i nauce zdobywa umiejętność swobodnego poruszania się w obu tych światach.

4.”Inne pieśni”


Przedstawiony świat jest podobny do naszego, jednakże rządzi się innymi prawami. Każdy byt składa się z 5 żywiołów, oraz określonej formy, którą ludzie są w stanie zmienić i tym samym- zmieniać swój byt. Panuje przewaga ludzi o silnej formie nad tymi ze słabszą. W tej rzeczywistości poznajemy Hieronima Berbelka, który podejmie próbę odzyskania swojej utraconej formy. 

5.”Starość aksolotla”


Nieznane promieniowanie zabija praktycznie całe życie na Ziemi. Niektórym ludziom udało się zdążyć przekopiować swój umysł do maszyny i tym samym, w pewnym stopniu, przeżyć katastrofę. Nowo tworząca się cywilizacja stanie przed nieznanymi ludziom dotąd wyborami. Jak potoczy się los ludzkości po ludzkości? 

6.”Lód” 


Powieść była jedną z najbardziej wyczekiwanych w dorobku Jacka Dukaja. Przenosimy się do pokrytego lodem Królestwa Polskiego i do rzeczywistości, w której I Woja Światowa nigdy się nie wydarzyła. Po ulicach snują się tajemnicze istoty - aniołowie mrozu. W tych okolicznościach Benedykt, zostaje wyznaczony do odbycia niebezpiecznej podróży do skutego lodem Irkucka, gdzie ma odnaleźć człowieka, potrafiącego przemówić do przedziwnych aniołów. 

7.”Perfekcyjna niedoskonałość”


Adam Zamoyski znalazł się w wieku XXIX. Nie ma pojęcia jak to się stało, nie do końca pamięta też własną tożsamość. Mężczyzna nie może odnaleźć nawet fragmentów świata, który znał wcześniej. Teraz otaczają go nie tylko ludzie, ale i tajemnicze istoty postludzkie. W nowej dla niego rzeczywistości próba poznania własnej tożsamości może okazać się dla Adama bardzo niebezpieczna. 

8.”Córka łupieżcy”


W swoje osiemnaste urodziny Zuzanna Klajn otrzymuje tajemniczy klucz jej ojca-archeologa, który zmarł przed laty. Klucz okaże się otwierać przejście do miejsca, które badał jej ojciec: Miasta. Jest to miejsce kompletnie oderwane od rzeczywistości, a Zuzanna postanawia kontynuować dzieło swego ojca. 


Na stronie Litres można pobrać i przeczytać online książki autorstwa Jacka Dukaja.
 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe