Gmina Terespol:  Nie chcą strzelnicy, bo tam strzelają z kałasznikowa!

  • 10.04.2020, 10:42
  • Anna Chodyka
Gmina Terespol:  Nie chcą strzelnicy, bo tam strzelają z kałasznikowa!
Osiemdziesięciu mieszkańców Kobylan podpisało się pod petycją o zamknięcie strzelnicy znajdującej się w ich miejscowości. Trafiła ona teraz pod obrady komisji skarg i wniosków, rady gminy Terespol. – Strzelnica jest za blisko zabudowań, znajduje się od nich 200 metrów w linii prostej. Latem nie da się znieść tego huku – mówi Zbigniew, który jest inicjatorem akcji.

Jak wyjaśnia mieszkaniec Kobylan, problem zaczął się trzy lata temu. Początkowo strzelnica została uruchomiona dla Zespołu Szkół im. Reymonta w Małaszewiczach.

- Uczniowie przyjeżdżali tu na strzelanie, jednak strzelali z KBK-su.  Było bardzo cicho i nikomu to nie przeszkadzało. W pewnym momencie pojawił się klub strzelecki Kaliber. Początkowo jak hałasowali zimą, mieliśmy pozamykane okna i dało się wytrzymać. Jednak latem warunki są nieznośne. Strzelają z kałasznikowa, ze sztucerów, z broni krótkiej – tłumaczy Zbigniew. 

W pierwszym roku klub podjął rozmowy z mieszkańcami. - Wytłumaczyli, że muszą się przygotować do zawodów. Było to dla nas zrozumiałe. Jednak, dwa lata temu na nowo chcieliśmy podjąć negocjacje, ale okazało się, że klub Kaliber nie jest tym zainteresowany – mówi mieszkaniec Kobylan. - Uważam, że prawo wyraźnie mówi, iż w lesie hałasować nie można, a strzelnica znajduje się właśnie w lesie. Strzelają nie co tydzień, ale codziennie. W godzinach, jakie im odpowiadają. Przyjeżdżają treningowo, strzelnica jest otwarta w godzinach, w jakich im tylko pasuje. Na stronie Gminnego Centrum Kultury były podane godziny, o której będą zawody strzeleckie. Poszliśmy do nich, by porozmawiać, o tym, iż nie przestrzegają czasu, więc usłyszeliśmy, iż będą strzelać aż skończą - relacjonuje Zbigniew. Przyznaje, że nawet o godz. 21 można usłyszeć serię strzałów. - Rozmawiałem z wójtem, daliśmy petycję. Jednak nie doszliśmy do porozumienia – stwierdza mężczyzna. (...)

Z kolei wójt Krzysztof Iwaniuk wyjaśnia, iż strzelnica jest wykorzystywana sporadycznie.

- W ciągu roku jest siedem zawodów. Dzięki klubowi Kaliber powstała odpowiednia infrastruktura, uważam, że należy docenić ich wysiłki. Poza tym decyzja na utworzenie miejsca do strzelania była wydana zgodnie z prawem. Na działalność jest też zgoda konserwatora zabytków – mówi wójt gminy Terespol.

Stwierdza też, że strzelnica bardzo dobrze chroni przed niebezpieczeństwem, gdyż otaczają ją wysokie wały. Tłumaczy również, że strzelnica powstała zanim wokół niej pobudowano domy. – Trudno cofać znacznie wcześniej podjętą decyzję na prowadzenie strzelnicy. Nigdy tak się nie robi. Poza tym fort jest zniszczony i nikt dla własnego bezpieczeństwa nie powinien tam chodzić. Zaznaczam, że organizatorzy strzelnicy zapewnili ogrodzenie i zabezpieczenia. Ciężko jest mi sobie wyobrazić, że ktoś byłby w stanie przestrzelić wał, który jest dwa razy wyższy niż normalnie wymagany i kula przeleciałaby przez cały las. Gdyby, nawet tak się zdarzyło, to odpowiada za to strzelający – mówi wójt Krzysztof Iwaniuk. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 kwietnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Strzelec
Strzelec 13.04.2020, 17:49
Prawda jest taka, że nikt nie ma jaj żeby zrobić badania poziomu hałasu.
A jako ciekawostkę trzeba wskazać, że wagony na pobliskich bocznicach suchego portu hałasują o wiele bardziej niż strzelnica, i to mieszkańcom nie przeszkadza. Pan Zenon się nudzi albo załatwia osobiste porachunki.
Strzelec
Strzelec 13.04.2020, 17:37
Żenujące jaki hałas?
https://youtu.be/E2yFZ56oVqM

Pozostałe