Powiat łosicki: Samorząd Mazowsza wesprze przedsiębiorców

  • 20.04.2020, 08:17
  • Joanna Gąska
Powiat łosicki: Samorząd Mazowsza wesprze przedsiębiorców
Samorząd Mazowsza udzieli wsparcia przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego dotkniętym skutkami pandemii COVID-19. O preferencyjne pożyczki oraz odroczenie spłat mogą ubiegać się podmioty korzystające ze środków unijnych oraz środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej. 

80 mln zł trafi do firm negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. - Wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy korzystają z funduszy pożyczkowych: Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o., Fundacji na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego: Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w ramach instrumentów zwrotnych z perspektywy 2007-2013 - informuje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Przedsiębiorcy posiadający pożyczki będą mogli skorzystać z 6-miesięcznych wakacji kredytowych oraz 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału. Jednocześnie w ramach proponowanego przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa produktu pożyczkowego będą mogły być finansowane również cele obrotowe i bieżąca działalność, bez dodatkowego uwarunkowania celami inwestycyjnymi. Dla korzystających z produktów poręczeniowych przewidziane jest wsparcie w formie m.in. odstąpienia od prowizji za wydłużenie okresu finansowania na wniosek instytucji finansujących. Będą też mogli skorzystać z obniżenia prowizji rzędu 0,1-0,2 proc. za udzielane nowe poręczenia w pełnym zakresie działalności, a także uproszczenia i przyśpieszenia procedur ocen ryzyka poręczeniowego z zachowaniem bezpiecznej polityki poręczeniowej.

Dodatkowo, urzędy pracy przyjmują już wnioski o pożyczkę do kwoty 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, natomiast wojewódzkie urzędy pracy rozpatrują wnioski o dofinansowania do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wniosek o przyznanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy należy złożyć w powiatowym urzędzie właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Ten o dofinansowanie z FGŚP we właściwym dla siedziby przedsiębiorcy wojewódzkim urzędzie pracy.

W obu przypadkach o wsparcie można wnioskować za pośrednictwem platformy praca.gov.pl. Lista powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy jest dostępna na portalu praca.gov.pl.

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe