Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 13:50
Reklama
Reklama

Monografia "Nadleśnictwo Sarnaki. Z dziejów lasów nadbużańskich" nagrodzona

Z końcem 2016 roku ukazała się monografia "Nadleśnictwo Sarnaki. Z dziejów lasów nadbużańskich" autorstwa Rafała Zubkowicza. Książka już została uznana. Wygrała konkurs na najlepszą monografię nadleśnictwa Lasów Państwowych, zorganizowany przez redakcję "Przeglądu Leśniczego" oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Monografia "Nadleśnictwo Sarnaki. Z dziejów lasów nadbużańskich" nagrodzona

Rafał Zubkowicz (na zdjęciu poniżej) pochodzi z Sarnak. Wychował się w pobliżu Nadleśnictwa, bo tam pracował jego ojciec, który leśnikiem nie był, ale syn wybrał właśnie ten zawód. Ukończył Technikum Leśne w Białowieży, a następnie Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Obecnie jest redaktorem naczelnym branżowego dwutygodnika "Las Polski" – założonego jeszcze w 1921 roku. Jest autorem regionalnych przewodników turystycznych oraz kilkunastu opracowań historycznych dotyczących Sarnak i okolic.

A jak doszło do powstania monografii Nadleśnictwa Sarnaki? – Z pomysłem na takie opracowanie wyszedł poprzedni nadleśniczy Sławomir Trąbka, i prawie ukończone świetnie przyjął obecny nadleśniczy Andrzej Wybranowski. Dla mnie to była idealna propozycja, bo mogłem połączyć wiedzę zawodową i zainteresowania regionalne – mówi autor.

Przygotowywał książkę prawie trzy lata, bez presji, że musi być szybko ukończona. Praca nad nią nie była łatwa. – Nasz region to rubieże, a z tego powodu często zmieniały się granice administracyjne, również jednostek nadrzędnych Lasów Państwowych. Nim nadleśnictwo ostatecznie ulokowało się w Sarnakach, w okresie powojennym poprzedzające je jednostki mieściły się w trzech innych miejscowościach. Stąd znaczne rozproszenie materiałów. A także ludzi. Okazało się, że trudno jest trafić do rodzin niegdysiejszych leśników. Trochę to widać w wykazie archiwaliów i informacji, skąd pochodzą ilustracje – wyjaśnia leśnik.

Książkę zrecenzował prof. Andrzej Grzywacz, członek Polskiej Akademii Nauk, specjalista w dziedzinie ochrony lasu i przyrody, autorytet środowiskowy, powszechnie ceniony w leśnej branży. Zajmuje się także upamiętnianiem dziejów leśnictwa i samych leśników. Od 20 lat jest przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego, największej leśnej organizacji branżowej.

Beata Malczuk


Autor monografii Rafał Zubkowicz

Autor monografii Rafał Zubkowicz

Autor monografii Rafał Zubkowicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama