Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 13:34
Reklama
Reklama

Ludzie stąd: Przedsiębiorca, społecznik, patriota 

Stanisław Różyczka de Rosenwerth był postacią nietuzinkową, która na stałe zapisała się na kartach historii regionu. Inicjator i współzałożyciel Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej i właściciel majątku w Cieleśnicy a jednocześnie wielki społecznik i pasjonat, za swoją miłość do ojczyzny zapłacił najwyższą cenę.
Ludzie stąd: Przedsiębiorca, społecznik, patriota 

Podczas II wojny światowej czynnie uczestniczył w życiu konspiracyjnym Armii Krajowej. W pałacu cieleśnickim był konspiracyjny sztab i komórka sądu. Stanisław Różyczka de Rosenwerth pomagał żołnierzom i ich rodzinom już po wojnie w Polsce komunistycznej. Za tę pomoc został aresztowany w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Z więzienia wyszedł dopiero w 1955 r. Krótko potem zmarł...

Majątek w posagu

Rosenwerthowie byli właścicielami Cieleśnicy i Klonownicy. Początkowo miejscowości te należały do Radziwiłłów ale zostały sprzedane Serwińskim, którzy zamienili drewniany, kryty strzechą dwór w murowany pałac. W ręce Rosenwerthów trafiły w roku 1873, kiedy to w posagu wniosła je Henrykowi Rosenwerthowi Maria Serwińska.

Za Serwińskich majątki zyskały wiele nowoczesnych budynków. Powstał browar i gorzelnia, które do dziś sławią Cieleśnicę. Oprócz tego na wzór europejski powstawały cegielnia, młyn, wiatrak holenderski, olejarnia i łaźnia. Powstały stawy i kanały zasilane wodą w pobliskiej rzeki.

Rosenwerthowie pomnażali dochody z folwarków. Zarybione stawy przynosiły korzyści, hodowane były także bażanty. W gorzelni wytwarzano wódki gatunkowe i likiery: cytrynowy i pepermint. Do transportu licznych płodów z gospodarstw doprowadzono prywatną bocznicę kolejową łączącą Białą z Cieleśnicą i Janowem Podlaskim, której oficjalne otwarcie nastąpiło w 1923 roku.

Różyczka czy Rużyczka?

Stanisław Różyczka de Rosenwerth (choć sam podpisywał się Rużyczka de Rosenwerth) był synem Henryka Rosenwertha i Marii Serwińskiej. Urodził się w 1885 r. w Cieleśnicy. Miał dwie starsze siostry Jadwigę i Janinę. 

Rodzina Rosenwerthów, według badaczy, przybyła do Polski prawdopodobnie z Galicji, na co może wskazywać miejsce urodzenia ojca Stanisława, Henryka – Kosów. Jednak dokumenty metrykalne mówią o Kosowie Lackim w województwie mazowieckim. Dziadkowie Stanisława Rosenwertha mieszkali w miejscowości Wólka Okrąglik w parafii Kosów Lacki. Rosenwerthowie piastowali publiczne stanowiska. Byli posłami i marszałkami.

Henryk Rosenwerth zmarł w Wiedniu w 1917 roku. Po jego śmierci majątek przeszedł w ręce syna Stanisława. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 18 maja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wlodzimierz Sokolowski [email protected] 07.03.2024 00:56
Szanowni, Staram sie nieco zglebic rodowod mojego ojca Tomasza Sokolowskiego urodznego 6-go grudnia 1894, jak powiedziala Tomaszowi jego matka, a oficjalne swiadectwo urodzenia ustalalo date urodzenia Tomasza na 6-ty grudzien 1895r. Mam okolicznosciowe dowody podejrzewac ze TOMASZ, nasz ojcie byl nieslubnym synem Henryka Rosenwertha, poniewaz syn Henryka R., Stanislaw Rosenwerth 1885-1955 byl wielkim benefaktorem TOMASZA. Goraco odradzal mu zglosic sie do wojska Cara Mikolaja II-go, pojscia na Pierwsza Wojne swiatowa z ktorej Tomasz wrocil bez prawej gornej konczyny. Po powrocie z Wojny p. hrabia Stanislaw Rosenwerth oplacil studia Tomasza na Uniwersytecie Poznanskim, gdzie studiowal i skonczyl lesnictwo. Wrocil do pracy u p. St. Rosenwerth ale w polowie lat 20-tych przeszedl do sluzby panstwowej i byl nadlesniczym lasow panstwowych w Rybniku, w latach 1928-1960, z przerwa Drugiej Wojny. Zasadnicze pytanie: czy Rosenwerthowie mieli zydowskie korzenie?

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama