Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 08:16
Reklama

Jakie zmiany w OZE przyniesie przyszły rok?

Resort Środowiska zaproponował reformę ustawy dotyczącą m.in. instalacji fotowoltaicznych. Ma ona za zadanie dostosować polskie prawo do norm Unii Europejskiej. Proponowane zmiany dotyczą prosumentów korzystających z mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Jakie zmiany w OZE przyniesie przyszły rok?

Czego będą dotyczyć zmiany?

Rząd wprowadza zmiany dotyczące rozliczenia nadwyżek  wyprodukowanej z instalacji PV energii. Po wprowadzeniu zmian prawnych jedyną możliwością będzie sprzedaż nadwyżki agregatorom, w ramach tzw. obywatelskich społeczności lokalnych. Nowy system rozliczenia będzie neutralny pod względem korzyści, by obecni i przyszli prosumenci mieli podobne warunki rozliczeń. Założenia zaczną obowiązywać dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE. Osoby które zainstalują fotowoltaikę teraz zyskają możliwość bilansowania nadwyżki u operatora, na zasadzie opustu funkcjonującego obecnie, przez kolejne 15 lat. Od przyszłego roku, nadwyżka prądu wytwarzanego przez system fotowoltaiczny, ma być sprzedawana pośrednikom. Jak tłumaczy Rząd, zmiany te są niezbędne, aby dostosować się do unijnych regulacji i uniknąć coraz częściej pojawiających się przeciążeń sieci elektroenergetycznej.

Fotowoltaika - poczekać, czy zainwestować teraz?

Z punktu widzenia prosumenta, korzystniejsze będzie nieodkładanie decyzji o montażu fotowoltaiki. Dlaczego? Z fotowoltaiką możesz oszczędzać na rachunkach za prąd niemal natychmiast po zamontowaniu instalacji i  stajesz się niezależny wobec podwyżek cen prądu. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną i chcesz skrócić czas zwrotu z inwestycji, to idealny moment. W lipcu rozpoczęła się trzecia edycja programu “Mój Prąd” i możliwość składania wniosków o dotacje. Bez wątpienia fotowoltaika w Polsce idzie do przodu, a jej rozwój jest bardzo dynamiczny. Co ciekawe ubiegły rok był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce, moc zainstalowana w PV na koniec ubiegłego roku wyniosła prawie 4MW.  

Opłacalność fotowoltaiki 

Wbrew obawom społeczeństwa, system fotowoltaiczny po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o OZE nadal będzie opłacalny. W obliczu nadchodzących zmian najbardziej opłacalne będzie zwiększenie autokonsumpcji energii. Im więcej energii właściciel fotowoltaiki będzie zużywał na bieżąco tym lepiej. Może przełożyć się to na większe zainteresowanie magazynami energii czy pompami ciepła. Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to opłacalne rozwiązanie. Fotowoltaika produkuje darmowy i ekologiczny prąd, a pompa ciepła korzysta z energii zgromadzonej w powietrzu lub ziemi do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Połączenie tych dwóch urządzeń jest ekonomiczne, ponieważ wytworzony z fotowoltaiki prąd możemy wykorzystać 1:1 i zwiększyć bieżącą konsumpcję.

Dobrym dla obecnych i przyszłych prosumentów rozwiązaniem jest także inwestycja w magazyn energii, dzięki któremu zyskają:

  • możliwość przechowywania nadwyżek energii - wytworzona w ciągu dnia energia, może zostać wykorzystana wieczorem i w nocy,
  • większą niezależność - połączenie tych dwóch urządzeń to jeszcze większa niezależność od cen prądu czy zmian w prawie dot. rozliczeń,
  • ochronę przed awarią zasilania - w czasie przerwy w dostawie prądu, budynek może być nadal zasilany energią z magazynu energii.

 

Aby skorzystać z obecnie funkcjonującego systemu opustów należy zamontować instalację fotowoltaiczną przed wprowadzeniem w życie nowelizacji ustawy. W związku z rosnącym zainteresowaniem fotowoltaiką i odnawialnymi źródłami energii należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na montaż i wycenę. Trzeba również wziąć pod uwagę czas związany z wymianą licznika - operator ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku w tej sprawie. Sprawdź również więcej informacji na temat opłacalności fotowoltaiki na blogu firmy ColumbusEnergy - posiadającej specjalistów od fotowoltaiki w Białymstoku oraz całym województwie podlaskim.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sdgfTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:23Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:40Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Wiemy, kiedy będą przelewyAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Sebastian Szymański po raz kolejny zagrał w reprezentacji Polski
Reklama
Reklama
Reklama