Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 09:57
Reklama

Wymienili jej kartę w telefonie i ukradli 300 tys. zł

Policja poszukuje mężczyzny, który przyczynił się do kradzieży 300 tys. zł. za pomocą nielegalnie wyrobionego duplikatu karty SIM. Kamera zarejestrowała wizerunek osoby, która wypłaciła w jednym z kantorów pieniądze pochodzące z oszustwa. Służby publikują nagranie i proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości klienta. Zatrzymano również kobietę związaną ze sprawą.
Wymienili jej kartę w telefonie i ukradli 300 tys. zł
Autor: Policja

Straciła oszczędności przez kartę SIM

Do zdarzenia doszło w maju br. Jak podaje lubelska policja, oszukana kobieta otrzymała od operatora telefonicznego informację, że zostanie zrealizowana jej dyspozycja wymiany karty SIM na nową, choć mieszkanka powiatu lubartowskiego nigdy nie składała takiego zlecenia. To wzbudziło jej czujność, dlatego postanowiła zadzwonić do banku i upewnić się, czy nie padła ofiarą oszustwa. Intuicja kobiety nie zawiodła. Pracownicy placówki poinformowali ją, że z obydwu posiadanych przez klientkę kont wypłacono właśnie środki o łącznej wysokości 300 tys. zł. Jak się później okazało, złodzieje weszli w posiadanie wcześniej wyrobionego duplikatu karty do telefonu, która umożliwiła im autoryzowanie transakcji bankowych za pomocą kodów SMS.

Kim jest ten mężczyzna?

Policjanci z lubartowskiej komendy wszczęli śledztwo, w wyniku którego zatrzymana została 32-letnia mieszkanka Warszawy. To jej dane posłużyły do otwarcia konta, na które przelane zostały skradzione środki. Działania mundurowych pozwoliły ustalić, że część przywłaszczonych pieniędzy została wypłacona przez nieznanego mężczyznę w jednym ze słupskich kantorów. Kamery umieszczone w placówce utrwaliły jego wizerunek. Policja publikuje nagranie z monitoringu i apeluje o pomoc w ustaleniu tożsamości klienta.

„Osoby, które posiadają informacje, które mogłyby pomóc w ustaleniu danych osobowych lub informacje mogące ustalić miejsce przebywania mężczyzny proszony jest o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Lubartowie pod numerem telefonu: 47 81 252 90.” – czytamy w komunikacie KWP w Lubartowie.

Nagranie dostępne jest do obejrzenia pod tym adresem.

Nie daj się oszukać

Policja apeluje o zachowanie czujności. Próby pozyskania przez osoby trzecie naszych danych, takich jak seria i numer dowodu osobistego, numer konta bankowego, numer pesel i innych, prywatnych informacji, należy niezwłocznie zgłaszać służbom. Przestępcy mogą wykorzystać je do kolejnych oszustw, pozbawiając nas jednocześnie oszczędności. Powyższe dane mogły posłużyć oszustom właśnie do wymiany karty SIM, przy czym najprawdopodobniej zawiodły procedury bezpieczeństwa operatora podczas tej dyspozycji.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama