Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 08:14
Reklama

Ratownicy Medyczni: Szybka pomoc przy zakrztuszeniu 

W kolejnym artykule z cyklu "Ratownicy Medyczni" ratownik Michał Rosiński wyjaśnia, czym jest zakrztuszenie dziecka, jakie są jego przyczyny i jak mu przeciwdziałać. Doradzi też, jak zareagować w takim przypadku.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pierwsza pomoc wymaga naszej szybkiej reakcji i dokładnej obserwacji. – Zakrztuszenie to sytuacja, w której dochodzi do niecałkowitego zatkania górnych dróg oddechowych. Oddychanie jest wtedy możliwe, ale bardzo utrudnione. Do zakrztuszenia najczęściej dochodzi u dzieci małych, u niemowlaków oraz u osób leżących, dorosłych. Objawami jest zazwyczaj kaszel. Najczęściej świst krtaniowy. Mogą wystąpić odruchy wymiotne i ślinotok – opowiada Michał Rosiński, który pracuje w zawodzie ratownika 17 lat. 

Czym jest zakrztuszenie?

Zakrztuszenie to jedna z najczęstszych sytuacji, które przydarzają się dzieciom, niezależnie od wieku. Przyczyną może być zachłanne jedzenie, połknięcie zabawki lub innego przedmiotu. Należy pamiętać o tym, by nie dawać dziecku pokarmu, którego nie jest w stanie pogryźć, nie zostawiać go samego podczas posiłku, pilnować, by nie biegało z jedzeniem po domu ani nie jadło, oglądając telewizji. Nie należy podawać małym dzieciom tabletek i kupować tylko bezpieczne zabawki, a więc takie, które pozbawione są drobnych, łatwych do połknięcia elementów. Z otoczenia należy wyeliminować np. monety, spinacze i inne artykuły biurowe. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 7 września


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sdgfTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:23Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:40Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Wiemy, kiedy będą przelewyAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Sebastian Szymański po raz kolejny zagrał w reprezentacji Polski
Reklama
Reklama
Reklama